Tényleg képes Elon Musk egymagában is manipulálni a bitcoint?
Elon Musk a héten egyetlen kijelentésével 46 ezer dollárig döntötte be a bitcoint. Képes egyetlen ember manipulálni egy több százmilliárd dolláros piacot a puszta kijelentéseivel?
Mielőtt azonban belemennénk Musk piac befolyásoló erejének latolgatásába, nézzük meg, mi minden történt még a héten a kriptopiacon.
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Vizsgálatot indított az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma és az amerikai adóhivatal a Binance Holdings Ltd., a Binance amerikai üzletágának cége ellen. A vizsgálat keretében a hatóságok pénzmosásra és az adóelkerülésre utaló nyomokat vizsgálják. A Binance cége a Kajmán-szigeteken van regisztrálva, de fenntart irodát Szingapúrban is. Nagy kérdés, hogy csak kihasználják a rendszer adta lehetőségeket, vagy tényleg van vaj is a fülük mögött.
A londoni főtörvényszék üzleti és vagyonjogi bírósága Craig Wright-nak adott igazat, az ausztrál milliárdos a Bitcoin fejlesztők után mehet 4 milliárd dollár értékű ellopott BTC-je miatt. Wright nevében az ONTIER nevű ügyvédi iroda fog a szakemberek után menni, hogy visszaszerezzen több mint 4 milliárd dollárnyi BTC-t, amelyet állítólag tavaly loptak el a vállalkozó számítógépéről. A faketoshi egy tucat fejlesztőt perelhet be, akik a Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Cash ABC és Bitcoin SV hálózatokon dolgoznak.
Egy hete írtunk arról, hogy a népszerű e-kereskedelmi platform, az eBay vezérigazgatója, Jamie Iannone egy interjúban azt mondta, hogy a vállalat vizsgálja, hogyan lehetne a kriptovalutákat is fizetőeszközként is elfogadni, illetve nem-helyettesíthető tokeneket, azaz NFT-ket árulni. Nem is kellett sokat várni, hiszen a héten a Reuters értesülései szerint az eBay engedélyezte a különféle NFT kártyák, képek vagy videoklipek vásárlását és gyűjtését.
És végül egy fontos magyar vonatkozású hír. Egy a Facebookon publikált videójában Varga Mihály pénzügyminiszter a kriptodevizákból származó jövedelmek kifehérítéséről beszélt néhány mondatban. A pénzügyminiszter állítása szerint kriptókból származó jövedelem adóterhe 30.5%-ról 15%-ra csökkenhet a jövőben a gazdaságélénkítő csomag részeként.
Az ember, aki egymagában manipulál több piacot is
A Tesla döntése, miszerint felfüggeszti a Bitcoin fizetőeszközként való elfogadását, a Twitteren a kriptoközösséget az őrületbe kergette, egyesek szerint Musk pump and dump-ra játszott. A hír hatására a csütörtök hajnali órákban egészen 46 600 dollárig zuhant a BTC árfolyama.
Különösen szomorú, hogy Musk éppen a környezetvédelemre hivatkozik, amikor a bitcoin elfogadásának felfüggesztéséről beszél, hiszen a bitcoin bányászat mögött már 75%-ban megújuló energiát használnak. Az elektromos autógyártáshoz azonban közel sem csak ilyen forrásból származó elektromos áramot használnak, így kicsit álszent dolog pont az ökológiai lábnyomra hivatkozni. Főleg úgy tenni, mintha nem is tudta volna ezt Musk – az a Musk, aki annyira tervez előre, hogy a Marsra küldjön embert. Nem is csoda, hogy kemény piac manipulációs vádakkal illették Elont most a napokban, és nem is lepődnénk meg ha a Tesla következő negyedéves jelentésében újabb bitcoin csomaggal bővíti a készleteit az árfolyam csökkenés miatt.
Nem ez az első alkalom, hogy Elon Musk kijelentései jelentős árfolyam befolyásoló tényezőként bírnak. Az utóbbi hónapokban a dogecoint szemelte ki magának, aminek az árfolyama év eleje óta már megtízszereződött köszönhetően annak, hogy időről időre felkapja Musk a témát és kiposztol róla egy-egy mémet.
De Musk nem csak a kriptopénz árfolyamokat tudja manipulálni, tavaly már az amerikai értékpapír piaci felügyelet is megbüntette, mert a Twitteren CEO-ként nem beszélhet a Tesla árfolyamáról, hogy alul vagy felül értékelt.
Elon Musk mellett Cathy Wood, az ARK befektetési alap vezetője és Chamath Palihapitiya milliárdos befektető élvezi a lakossági befektetők legnagyobb figyelmét. Ők hárman észrevették – és emberként kezelték – a kisbefektetők millióit, akik a nagy befektetési bankok eddig csak amatőr kereskedőnek tartottak. A GameStop részvény szárnyalása óta azonban látjuk, hogy ezek a “kis” befektetők egy részvény piaci kapitalizációját 250 millió dollárról 13,5 milliárd dollárra tudják emelni mindössze pár hónap alatt, így nem beszélhetünk elhanyagolható kisebbségről a piacon. Ezt a hullámot a Reddit és a Twitter segítségével lovagolja meg a három innovatív befektető mogul, akik megmutatták, hogy hisznek a lakossági befektetők erejében, imádják a technológiát és hisznek a kriptopénzekben.
De tényleg csak Musk mozgatja a piacot?
Azonban hozzá kell tenni, hogy hiába imádnak egy-egy személyiséget a befektetők, valójában a piac egy adott pillanatban csak casus belli-nek használja ezeket a kijelentéseket. A bitcoin esetében a héten már Musk kijelentése előtt is felfűtött volt a hangulat a piacon.
Egyrészt az Egyesült Államokban felröppent a hír, hogy szigorúbb szabályozásnak fogják kitenni a kriptopénzeket, mert egyre gyakoribbak a kriptopénz alapú zsarolások. A Colonial Pipeline olajvezeték hálózatát is hekkerek támadták meg, akiknek több millió dollárt fizettek kriptopénzben, hogy a szolgáltatások visszaállhassanak a normális mederbe. A szabályozás híre mindig negatívan érinti a bitcoin árfolyamát.
És mindeközben mindenki az inflációs adatokat várta (értsd a vételi és eladási gombok felett ült), amikor Musk robbantotta a bombát. A befektetők pedig gyorsabban reagáltak Musk bejelentésére, mint az igen rossz inflációs adatokra. Az amerikai inflációs ráta ugyanis 2008 óta nem volt ilyen magasan, ami abszolút a bitcoin létjogosultságát támasztja alá, azonban még ez sem tudta igazán pozitív irányba lendíteni a mérleg nyelvét a kialakult pánik hangulat miatt.
Harmadrészt pedig technikai szemszögből egy ék alakzat rajzolódott ki a napi grafikonon, ami már önmagában is egy medve piaci indikátor. Ehhez jött még hozzá, amikor az árfolyam a 25 és 50 napos mozgóátlag alá esett, sőt most már a hosszútávú és a rövidtávú átlagok is keresztezték egymást egy vételi jelet adva.
És ha mindez nem lenne elég a FUD széleskörű terjedéséhez, Wright bírósági perének eredménye is nyomasztó eladási hullámot indíthat el, ha valóban hozzá kerül a 4 milliárd dollár értékű BTC.
Altcoin hírek
Egy héttel ezelőtt az ETH a 3000 dollárt lépte át, most a héten pedig újabb 1000 dollárral sikerült növelnie értékét. 4100 dollár felett tetőzött a második legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező kriptovaluta. Az elmúlt héten ezzel egyidejűleg az Ethereum hálózat díjai átlagosan 470%-kal ugrottak meg, és május 11-én rekordmagasságot értek el. Mostanság nem valószínű, hogy a gas díjak csökkeni fognak, legalábbis, amíg a különféle mémcoin hájp le nem csillapodik.
Amíg az előző hét folyamán az egész DeFi (decentralizált pénzügyek) közösség az ether érme látványos égbetörésére figyelt, addig eddig ismeretlen támadók újra akcióba lendültek, és DeFi tőzsdéket támadtak meg. A hackerek a múlt hétvégén 3 különböző az okosszerződések sebezhetőségeit kihasználva összesen 22 millió dolláros kárt okoztak az DeFi platformoknak.
Minden a Dogecoin körül forog
A DOGE árfolyama 30%-ot emelkedett, miután a Coinbase bejelentette, hogy hamarosan listázni fogja Elon Musk kedvencét. A kriptopénzek árfolyama az elmúlt napokban bezuhant, különösen a Dogecoiné. De az amerikai kriptotőzsdea a Coinbase bejelentése, miszerint hamarosan listázza a negyedik legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező kriptopénzt, lendületet adott a digitális pénznek. És ha ez nem lett volna elég Elon Musk szavazást indított a Twitteren. Arról faggatta a közösségi média népét, hogy a Tesla elfogadja-e a Dogecoint fizetőeszközként. A bejegyzést követően a mémcoin árfolyama azonnal 20%-kal megugrott.
A mémcoin sikerén felbuzdulva számtalan klón indult útjára, azonban ezek jellemzően pár nap alatt az örök érdektelenségbe vesztek. Az előző héten azonban a SHIB érme árfolyama, melynek neve a Shiba Inu japán kutyafajta rövidítése (ez a kutya látható a Dogecoin érmén), több mint 734 százalékot emelkedve ki tudott törni a végtelen számú DOGE másolat közül. Mindeközben pedig szobrot állítottak a Shiba Inu-nak, a közkedvelt mémcoin, avagy a Dogecoin (DOGE) kabalájának. És nem is akárhova! A szobrot ugyanis az ikonikus Wall Street bikája bronz szoborral szemben helyezték el Manhattanben.
A semmiből tarolta le a kriptopiacot az Internet Computer coinja. Alighogy megjelent ugyanis a Coinbase tőzsdéjén, már az első napján a kriptovaluták legnagyobbjai közé emelkedett. Az első kereskedési napon a 90 milliárd dolláros értéket is elérte. Május 10-én debütált a tőzsdén és a nyitóárával, 630 dollárral számolt értéke 80 milliárd dollár fölé lőtte be az értékét.
A Facebook hátszéllel rendelkező Diem Association a Silvergate Bankkal együttműködve elindít egy amerikai dollárhoz kötött új Diem stabilcoint. A Silvergate már üzemeltet saját fizetési hálózatot, a Silvergate Exchange Network-öt, és támogatást nyújt a stabilcoin tranzakciókhoz.