Ezek a világ legnagyobb tengeralattjáró-flottái

A tengeralattjárók kulcsfontosságú fegyverek a haditengerészet számára, mert rejtett, stratégiai képességeket biztosítanak a megfigyeléshez, az elrettentéshez és a támadó hadműveletekhez egyaránt – mindezt persze a víz alatti környezetben.

A Visual Capitalist Bruno Venditti által készített grafikonján a 12 országot rangsorol a katonai tengeralattjárók száma alapján. A grafikon a GlobalFirepower.com 2024 júliusában elérhető adatai alapján készültek.

A világ legnagyobb tengeralattjáró flottái

 

Oroszország rendelkezik a legnagyobb tengeralattjáró flottával

Az első helyen a listán Oroszország áll. Az oroszok összesen 65 tengeralattjáróval rendelkeznek.

Szorosan követi őket azonban az Egyesült Államok 64 tengeralattjáróval és Kína 61 darabos flottával.

A három ország együttesen a globális tengeralattjáró flotta 40%-át adja.

Tengeralattjáró flotta ranglista

Ami azonban a technológiát illeti, az USA előrébb jár

Samuel Paparo admirális, az amerikai csendes-óceáni flotta parancsnoka szerint az Egyesült Államok tengeralattjáró-technológiája egy generációval, vagyis 10-20 évvel megelőzi az olyan versenytársakat, mint Kína.

Az Egyesült Államok haditengerészetének legújabb tagja, a Columbia osztályú nukleáris tengeralattjáró a maga nemében a legkifinomultabb hajó. Lopakodó de emellett 16 rakétacsővel van felszerelve.

Az amerikai flottának van a Seawolf osztálya is, amelyet a szovjet ballisztikus rakéta-tengeralattjárók fenyegetésének kezelésére terveztek. Ez váltja fel az elöregedő los angeles-i tengeralattjárókat.

Az 1980-as években egy 29 tengeralattjáróból álló flottát terveztek építeni az amerikaiak. A hidegháború végére mindegyik tengeralattjáró körülbelül 3 milliárd dollárba került, és a programban mindössze három egység készült el.

Az orosz flotta közül a Sierra II. osztály, más néven Project 945A Kondor, továbbra is az egyik legdrágább és legmélyebbre merülni képest tengeralattjáró. Ezeket a hajókat kifejezetten az Egyesült Államok nukleáris meghajtású ballisztikus rakéta-tengeralattjárói elleni kutatási és megsemmisítő küldetésekre fejlesztették ki.