Behódolhat a Telegram a hatóságoknak? Mostantól jelenthető minden „illegális tartalom”

Az elmúlt hónapokban a Telegram a vártnál többször is szerepelt a címlapokon, néhány incidensről azonban biztosan szívesen lemondtak volna a vállalatnál. A közel egymilliárd felhasználóval rendelkező csevegő-applikáció büszke arra, hogy a titkosításra és anonimitásra fekteti a fókuszt. Ez lett ugyanakkor a vállalat alapítójának, Pavel Durovnak a veszte, akit idén augusztusban a francia hatóságok letartóztattak.

Az állítólagos illegális tevékenységek mellett felmerült a Telegram adatvédelmi protokollja is, mivel Durov nem adott ki olyan szenzitív információkat, amiket a Telegramon osztottak meg. A vállalat most frissítette irányelveit, és jelenthetővé tette az illegálisnak vélt tartalmakat moderátori felülvizsgálásra.

Új irányelvek az illegális tevékenységek ellen

A Telegram nemrégiben frissítette szabályzatát, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy jelenthessék az illegális tartalmakat. Az itt jelentett üzenetek nemcsak a publikus csatornákon, hanem a privát chat-ablakokban is felülvizsgálásra kerülnek a vállalat moderátorai által.

A változásra azért volt szükség, mivel a közelmúltban letartóztatott Pavel Durovot azzal vádolták meg Franciaországban, hogy az általa alapított vállalat lehetővé teszi a bűnözők számára, hogy illegális tevékenységeket folytassanak az üzenetküldő platformon.

Korábban a Telegram GYIK – vagyis a gyakran ismételt kérdések – oldalán az állt, hogy a platform nem dolgoz fel privát chattel kapcsolatos kérdéseket. Ezt azért hangsúlyozták ki, mivel a Telegram küldetésének tekinti az anonimitás és az adatbiztonság kérdését. Az elmúlt 24 órában ezt azonban eltávolították, az illegális tartalmak pedig mostantól jelenthetővé váltak.

Politikai irányváltás Durov letartóztatását követően

Durov letartóztatását követően politikai irányváltás következett be a platform életében. Bár a Telegramot régóta kritizálják a tartalmak szabad megközelítése miatt, mégis kulcsfontosságú információforrásként szolgál többek között az orosz-ukrán háborúról.

Ennek ellenére, Durovval szemben felmerültek olyan vádak is, miszerint a Telegram központja lett az olyan tiltott tevékenységeknek, mint a kábítószer-kereskedelem, az emberrablás vagy az emberkereskedelem.

Az Associated Press jelentései szerint a francia hatóságok azért emeltek vádat Pavel Durov ellen, mert a Telegram nem működött együtt a bűncselekmények kivizsgálásában. Durov elismerte, hogy a platform dinamikus növekedése miatt számos globális kihívással kell szembenézniük, a Telegram ideiglenes vezetősége pedig valószínűleg meglépte azt az irányváltást, ami Durov érdekeit szolgálja.

Durov személyesen is kijelentette, céljának tekinti, hogy foglalkozzon a hatóságok által feszegetett kérdésekkel, és a dolgok belső felgöngyölítésével.

A Toncoin elérte az egymilliárd tranzakciót

Az események közepette nem lehet szó nélkül elmenni a Toncoin mellett, ami a Telegram saját fejlesztésű kriptovalutája. A világ tizedik legnagyobb projektje 12 milliárd dollárt meghaladó értéket képvisel, az Open Network pedig túllépte az egymilliárd tranzakciót egy nagy horderejű mémcoin-airdrop következtében.

A hálózat hihetetlen növekedésen ment keresztül 2024-ben. A tranzakciók harmada az elmúlt három hónapban került lebonyolításra, a TON pedig február és június között megnégyszereződött. A TON történelmi csúcsát 2024 június 14-én érte el, a 8,26 dollárt, azonban Pavel Durov letartóztatását követően egy közel 30%-os esés következett be.

A TON technikai elemzése, forrás: TradingView

Bár a Toncoin meghatározó kriptovalutává nőtte ki magát az elmúlt hónapokban, előfordulhat, hogy a TON árfolyama egészen 4 dollárig visszaeshet. Amennyiben ezt sikeresen megtartja, úgy egy kedvező utolsó negyedévvel akár 10 dollárig is felkúszhat az árfolyama. Ezt segítheti elő, hogy a kriptovalutát listázták többek között a Binance kriptotőzsdén is.