Nagy bajt vetíthet előre a Telegram alapítójának letartóztatása

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Pavel Durovot, a Telegram társalapítóját és vezérigazgatóját nemrég Franciaországban letartóztatták. A hír a kriptopiacra is hatással volt, mivel a Toncoin (TON) árfolyama zuhanni kezdett, emellett pedig a kriptoközösség fejezte ki nemtetszését a történtekkel kapcsolatban.

A Telegramot úgy ismerjük, mint a kriptoközösség fő kommunikációs felületét, amely így jelentős szerepet tölt be az iparágban. A platform vezérigazgatója ellen felhozott vádak súlyosak és számos illegális tevékenységet foglalnak magukba. Ezek közzé tartozik, hogy a platformot illegális tranzakciókra használták, a bűnüldözési szervekkel való együttműködés megtagadása azáltal, hogy a gyanúsítottak adatait nem adták ki, valamint pedig tiltott tartalmak megosztásában való részvétel.

A vádak hallatán a kriptoközösség aggodalmát fejezte ki mondván, hogy ezek a magánéletet és a szabályozói túlkapások elkerülését sértik meg.

„A Telegram vezérigazgatóját a kormány jóváhagyása nélküli kriptográfia használatáért vádolták meg. Ennek mindenkit aggasztania kellene a Bitcoin és a kriptó területén. Senkinek sem kellene kormányzati engedélyre szorulnia ahhoz, hogy matekozzon egy kicsit”mondta Wayne Vaughan, a Trierion vezérigazgatója.

Scott Melker kriptoelemző szerint a Telegram fejének letartóztatása egy aggasztó tendencia előjele lehet, ahol a fejelsztőket a saját platformjaik használatáért vonják felelőségre.

„Durovot alapvetően azért vádolják, mert elindított egy titkosított platformot, és nem szabályozta annak működését” – tette hozzá Melker.

Az USA kormánya idén hasonlóan lépett fel a Samourai és a Wasabi bitcoin tárcák ellen is. Az amerikai igazságügyi minisztérium pénzmosás és engedély nélküli pénzutalások véghezvitelének gyanújával emelt vádat.

Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója, aki korábban kritizálta a Telegramot a titkosítással kapcsolatos megközelítéseiért, szintén aggodalmát fejezte ki az európai kommunikációs szabadsággal kapcsolatban. Megjegyzete, hogy a Durov elleni vádak, amelyek elsősorban az adatszolgáltatás hiányára összpontosítanak, fenyegetést jelentenek a szoftverek szabad használatára.

„Ez nagyon rosszul néz ki és egyben aggasztó is az európai szoftver- és kommunikációs szabadság jövője szempontjából” – mondta Buterin.

Ljudmjla Kozlovszka, az  Open Dialogue Foundation elnöke hangsúlyozta, hogy meg kell védeni a kripto- és technológiai ágazatot a szabályozási és kormányzati túlkapásoktól. Hozzátette, hogy robusztus védelem nélkül a magánélet és a titkosítás hamarosan bűncselekménynek fog számítani.

„Meg kell védenünk és meg kell előznünk a fejlesztők, bányászok, befektetők, végfelhasználók és a Bitcoin teljes ökoszisztémája elleni támadásokat. Durov esete egy jó példa arra, hogy mire számíthatunk, ha a nyugati országok, különösen az EU szabályozói által negatív jelzőkkel illetik a technológiát” – jelentette ki Kozlovszka.

A Bitinning  kriptooktató startup alapítója, Kashif Raza pedig addig ment el, hogy párhuzamot vont a Telegram fejének letartóztatása és Satoshi Nakamoto lehetséges életútja között.

„Pavel Durov letartóztatása csak azt mutatja, hogy mit tettek volna Satoshi Nakamotóval. Elleneznek mindent, ami a szólásszabadságot támogatja. Durov letartóztatása a Bitcoin fontosságát emeli ki” – elmélkedett Raza.