Technikai recesszióban Magyarország, közel kétéves mélyponton a forint
Dinamikus változást mutat a magyar gazdaság és a forint teljesítménye az elmúlt húsz évben. Míg az EU-s csatlakozást követően a támogatásoknak és a külföldi befektetéseknek hála a teljesítmény felfutott, addig a 2008-as gazdasági válságot és a COVID-19 okozta gazdasági sokkot követően az EU-s átlagnál nagyobb megtorpanás következett be.
A második negyedévet követően a harmadik negyedévben is elmaradt a gazdasági növekedés, ezzel technikai recesszióba került Magyarország. A 0,7%-os gazdasági visszaesést követően az euró/forint kereskedési pár 2022 decembere óta nem látott mélységbe került, 406 forint felett az euró.
Technikai recesszióban Magyarország
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,7%-kal elmaradt az előző év azonos időszakához képest. Miután a második negyedévben is 0,2%-os elutasítás történt, így 2022-t követően ismét technikai recesszióba került Magyarország.
A technikai recesszió az a gazdasági helyzet, amikor egy gazdaság két egymást követő negyedévben mutat csökkenést a GDP tekintetében. Mivel nem egy hosszan tartó hanyatlásról vagy gazdasági válságról van szó, a visszatérő jelenség az üzleti ciklusok természetes ingadozáságból ered.
A technikai recesszió legutóbb 2022-ben fordult elő Magyarországon, amikor a másodiktól a negyedik negyedévig mértek 0,6 – 1,1%-os gazdasági visszaesést. Az azóta eltelt kilenc negyedév közül csupán háromszor nőtt a GDP.
A bruttó hazai termék visszaesésére már Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter előzetesen utalt a Budapest Economic Forum-on.
A gazdaság visszaesésének tényleges okai
A visszaesést mind a piaci, mind a nempiaci szolgáltatások teljesítménye okozta. A lakossági fogyasztási dinamika az első negyedévben 4% körüli növekedést produkált, azonban ez legkevésbé számottevő adat az egészből.
A gyenge külső kereslet a magyar exportcikkek iránt a termékeink minősége és az európai felvevőpiacok gyengélkedése miatt járult hozzá a gazdasági visszaeséshez. A beruházások a második negyedév óta kipukkanni látszanak, a járműgyártást pedig strukturális problémák gyötrik. A technikai recesszióban olyan politikai elemek is megjelennek, mint a költségvetési kiigazítás kényszere, az EU-s források akadozása, a magas kamatok és a lakossági óvatosság.
Annak ellenére, hogy az ország túl van a pandémián és az energiaválságon, a kormány által várt, 3% feletti növekedés egyelőre álomnak tűnik. A negyedévről negyedévre elképzelhető 1%-os növekedéshez a beruházásoknak gyorsulniuk, az exportnak élénkülnie, a lakosságnak pedig oldódnia kellene.
Kétéves mélyponton a forint
A vártnál jóval gyengébb GDP-adat következtében az euró/forint kereskedési pár a 406,5 körüli szintre süllyedt. Utoljára 2022 decemberében volt ilyen gyenge a forint, ami számos aggodalomra adhat okot.
Mivel Magyarország jelentős mennyiségű árut és szolgáltatást importál, a gyengébb forint megdrágítja ezeket a termékeket. Ide tartozik többek között az üzemanyag, a nyersanyagok és az elektronikai cikkek. A forint gyengülése az importált mezőgazdasági termékek árát is növeli, ez pedig dráguláshoz vezethet a boltok polcain. Az energiaimport Magyarországon döntő részben euróban vagy dollárban történik, így a forint gyengülése megdrágítja az energiaköltségeket is.
A termékek és szolgáltatások mellett a magyar államadóssági-terhek is emelkedhetnek. Mivel Magyarországnak főleg euróban és dollárban denominált államadóssága van, a forint gyengülése növeli az adósságszolgálat költségeit.
A forint gyengülésének az egyetlen pozitívuma a magyar export versenyképességének a javulása. A gyengébb forint előnyösebbé teszi a magyar termékek és szolgáltatások exportját, mivel a külföldi piacokon alacsonyabb áron kínálhatók.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés