A technikai elemzés legfontosabb kifejezései, amiket ismerned kell
Annak ellenére, hogy a piacok tanulmányozásának nincs egy egzakt tudománya, mégis egyre népszerűbbé válik a technikai elemzés, melynek alapjai a 17. századi holland aranykereskedőkhöz köthetőek. A technikai elemzés a hagyományos piacokon és a kriptovaluta piacokon használt módszer, mely során a historikus árfolyamokból számolt mutatókból, kirajzolódó alakzatokból becslést készítünk a jövőbeli árfolyamokra. Annak ellenére, hogy a múltbeli adatok nem garantálják a jövőbeli hozamokat, rövid- és középtávon, ahol főleg botok kereskednek, a technikai elemzésnek igenis lehet tere.
Általános kifejezések a kereskedés világából
A hagyományos tőzsdéken értékpapírokkal, árucikkekkel, valutákkal való kereskedés már régóta köztudatban van, ugyanakkor a kriptovalutákkal való kereskedés viszonylag új területnek számít, ahol a kisebb volumen miatt sokkal nagyobb ármozgásokra kell készülni. A klasszikus kifejezések ugyanakkor a kriptovaluták piacán is megállják a helyüket, azonban néhol egy kis korrekcióra volt szükség, hogy értelmet nyerjenek.
- Bearish sentiment: A medvés kilátások azt sugallják, hogy a kereskedők egy eszköz értékcsökkenésére fogadnak, kilátásaik pesszimisták. A medvék eladhatják az eszközt, hogy elkerüljék veszteségeiket, shortolhatják a részvényeket, vagy olyan stratégiát alkalmazhatnak, mellyel kihasználják a csökkenő trendet.
- Bullish sentiment: A bikás kilátások optimisták, egy eszköz értékének emelkedésére számítanak. A befektetők vásárolhatnak vagy megőrizhetik, növelhetik vagyonokat, vagy profitot realizálhatnak a bikás kilátások közepette.
- Gyertyadiagram: Az ármozgások leírására használt pénzügyi diagram egy adott perióduson belül. A gyertya zöld, ha a záróárfolyam magasabb, mint a nyitó és piros, ha a záróárfolyam alacsonyabb, mint a záró. A kanóc azt a terjedelmet teszi ki, ameddig elment az árfolyam az adott időszaki gyertyán belül.
- Piaci kapitalizáció: Egy eszköz mennyiségének – ez lehet részvény- vagy tokenszám – és árfolyamának szorzata, a teljes piaci kapitalizáció pedig az adott piac összes eszközének vett kapitalizációja.
- Trend: A piac általános iránya az éppen vizsgált periódusban, ez lehet felfelé- vagy lefelé mozgó trend, illetve oldalazó is.
- Volumen: Egy adott időszakban kereskedett eszköz mennyisége, mely az árfolyammozgások erősségét hivatott alátámasztani. A volumen elemzéséből következtetéseket lehet levonni a jövőt illetően.
- Tokenomics: Egy kriptovaluta projekt kibocsátott tokenét vizsgáló tudományág, amely a tokenek darabszámával, eloszlásával, inflációs politikájával foglalkozik.
A piaci hangulat azonosítása
A pénzügyi piacok hangulatának mérése, különösen a kriptovaluta piacon fontos. A Fear and Greed index különböző forrásokból származó érzelmeket és érzéseket értelmezi és számszerűsíti egy 0-tól 100-ig terjedő skálán, ahol az alacsony pontszám a félelemre utal, pesszimista gondolatokat jelez, ahol az eszköz alulértékeltsége ellenére mégis eladnak a befektetők. A túl magas pontszám kapzsiságra utal, ahol a befektetők túlságosan magabiztosak, a piac túlértékeltségét jelzi.
A Fear and Greed index súlyozva számol a volatilitással, a közösségi média hangulatával, különböző felmérésekkel és azonosítja a trendet is. Jelenleg 72/100 (Greed) a piac értéke. 2023 októbere előtt 2021-ben volt utoljára 70 feletti értéke a Fear and Greed indexnek.
A technikai elemzés jellemző alakzatai, indikátorai
A technikai elemzés inkább a rövid- és középtávú kereskedés során lehet hangsúlyos. A napon belüli kereskedést daytradingnek, míg a középtávú kereskedést swing tradingnek nevezik. A grafikonok vizsgálatakor meghatározhatunk különböző mintázatokat és alakzatokat, melyek jellemzően egy potenciális ármozgást jelezhetnek, illetve használhatunk indikátorokat, melyek a historikus árfolyamokból generálnak valamilyen mutatószámot.
- Alakzatok: Az ármozgások által kirajzolódó jellegzetes minták.
- Bitcoin NVT-arány: A tőzsdén használt P/E mutatóhoz hasonlóan a Bitcoin NVT-arány az eszköz piaci kapitalizációjának és napi dollármennyiségének a hányadosa. Az arányszám a Bitcoin tranzakciós volumene alapján történő értékelésére szolgál.
- Bollinger szalagok: A John Bollinger okleveles könyvelőről elnevezett indikátor célja az eszköz árának egyszerű mozgóátlagától való eltérésének megjelenítése pozitív és negatív irányba.
- Breakout (kitörés): A pénzügyi piacokon bekövetkező kitörés egy meghatározott ellenálláson vagy támaszon történő keresztülhaladás, melyet nagy volumen és fokozott volatilitás követhet. Általában az uralkodó trend irányába történnek kitörések.
- Doji-gyertya: Jelentéssel bíró gyertya, melynek teste vékony, kanócai egyenlő hosszúak. A doji-gyertya jelenléte visszafordulásra utalhat.
- Fibonacci-számok: Lehetséges támogatási és ellenállási szintek azonosítására szolgál, melyek visszafordítási szintek is lehetnek. A jellegzetes Fibonacci-számok (23,6%, 38,2%, 50%, 61,8%) környékén összpontosul a nagyobb kereskedési volumen.
- Head and Shoulder alakzat: Az egyik legmegbízhatóbb minta, ahol az emelkedő trendet medvés trend követheti. Ennek inverze a medvés trendet követő bikás trendre utal.
- MACD (Moving Average Convergence Divergence): Trendkövető lendületjelző, mely egy eszköz árfolyamának két mozgóátlaga közötti kapcsolatot mutatja.
- RSI (Relatív Erősség Index): Az ármozgások sebességét és változását méri egy 0-tól 100-ig terjedő skálán, ahol 70 felett az eszköz túlvásárolt, 30 alatt túladott.
A használható mutatók és indikátorok listája végtelen, mindenkinek érdemes a saját maga által legmegbízhatóbbnak vélt mutatókat használnia, ugyanakkor érdemes észben tartani, hogy ezek az indikátorok historikus árfolyamokon alapulnak, melyek nem garantálják a jövőbeli árfolyamokat. A legjobb platform a grafikonok elemzésére a Tradingview oldala, ahol előfizetés nélkül is számos indikátor elérhető.