Szlovéniában érkeznek a digitális államkötvények

Szlovénia úttörő szerepet tölt be az EU digitális pénzügyi forradalmában – most az első szuverén digitális kötvényt bocsátotta ki az ország.

Szlovénia az Európai Unió első tagállama, amely szuverén digitális államkötvényt bocsátott ki.

Digitális államkötvény Szlovéniában

A szlovén kormány hivatalos közleménye szerint a kibocsátás egy 32,5 millió dollár értékű, 30 millió eurós bankjegyet tartalmaz, amely 3,65%-os kupont kínál.

A 2024. november 25-én lejáró kötvény kiegyenlítése a blokkláncon keresztül történt a Bank of France által működtetett tokenizált készpénzrendszeren keresztül.

Digitális kötvények

A hagyományos kötvényekkel ellentétben a digitális kötvények a blokklánc technológiát használják. Ez fokozza az átláthatóságot, a hatékonyságot és a biztonságot a kibocsátási és kereskedési folyamatban.

Ezek a kötvények elmozdulást jelentenek a pénzügyi piacok modernizálása felé az megosztott főkönyvi technológia (DLT) felhasználásával. Az elmúlt néhány évben a digitális kötvények elterjedése folyamatosan nő, és számos országban jelentős kibocsátások történtek.

  • 2019-ben a francia Société Générale bank egy 100 millió eurós kötvényt bocsátott ki az Ethereum blokklánc biztonsági tokenjeként.
  • 2021-ben a Vonovia, Németország egyik vezető lakásvállalata 20 millió euró (24,3 millió dollár) értékű digitális kötvényt bocsátott ki a Stellar Blockchain-en.
  • A Kínai Népbank (PBOC) 2021-ben digitális kötvényeket bocsátott ki a blokkláncon, amelyek a központi bank első ilyen kibocsátásai közé tartoztak.
  • A közelmúltban a Cassa Depositi e Prestiti SpA (CDP), egy olasz állami bank, és az Intesa Sanpaolo, Olaszország legnagyobb bankcsoportja is befejezte az első blokkláncon alapuló digitális kötvénykibocsátást.

Az Európai Központi Bank is dolgozik a fintech innováción

Érdemes megjegyezni, hogy az Európai Központi Bank (EKB) is élen jár a digitális pénzügyi innovációk feltárásában.

A pénzelszámolási kísérleti program részeként az EKB különféle központi banki digitális valuta (CBDC) megoldásokat tesztel. Az EKB májusban fejezte be első tesztjét az osztrák központi bank bevonásával, amely az államkötvények tokenizálását és szimulált elszámolást vizsgálta.

Ezek a kísérletek kulcsfontosságúak a CBDC-k pénzügyi piacok forradalmasításában rejlő lehetőségeinek megértésében.

Szlovénia digitális kötvényének elszámolási folyamata

Szlovénia digitális kötvényének kiegyenlítése a Bank of France tokenizált készpénzrendszerén keresztül történik. A BNP Paribas pénzügyi szolgáltató vállalat volt a globális koordinátor és az egyetlen könyvelő partner a kibocsátásnál. A BNP Paribas két tokenizációs platformot üzemeltet: a Digital Asset Damlel közösen épített Canton blokkláncot használó Global Markets Neobonds-t, valamint a BNP Paribas CIB AssetFoundry-t, amely egy Ethereum alapú platform.

A kibocsátást a Neobonds platform, a BNP Paribas által kifejlesztett privát tokenizációs platform segítette ezúttal.

A technológia lehetővé teszi a digitális kötvények hatékony kezelését, beleértve a törvényes tulajdonjog rögzítését, a kupongenerálást és az életciklus összes eseményének támogatását. Ideértve a másodlagos kereskedést is.

„Az első euróövezeti szuverén digitális kötvény kibocsátása jelentős mérföldkövet jelent a pénzügyi szektorban” – mondta Robinson Rouchie, a BNP Paribas befektetésekért felelős informatikai igazgatója.

„Részvételünk megerősíti elkötelezettségünket az új technológiák befogadása és a vagyonkezelési szektoron belüli úttörő változások iránt.”

A digitális kötvények jelentős mértékben növelhetik a pénzügyi piacok átláthatóságát és hatékonyságát. A blokklánc technológia kihasználásával a kötvények kibocsátásának és elszámolásának folyamata gyorsabbá, biztonságosabbá és olcsóbbá tehető.

Ezek a fejlesztések nagyobb piaci likviditáshoz és rövidebb tranzakciós időhöz vezethetnek, ami mind a kibocsátók, mind a befektetők számára előnyös.