Szíria annyi év szenvedés után a bitcoinban látja a reményt a feltámadásra
Szíria gazdasága finoman szólva is rossz állapotban van. A közel-keleti országot nem csak a több mint egy évtizedes háború sújtotta, de az 1971 óta hatalmon lévő Aszad-rezsimet nem is olyan régen az oroszok támogatása ellenére egy dzsihadista csoport megdöntötte. A 2011-ben kezdődött konfliktus teljesen tönkretette az infrastruktúrát, millióknak kellett otthonát elhagynia, és a nyugati országok gazdasági szankciókat hozott az ország ellen. Ezek a tényezők megbénították a helyi gazdaságot és kereskedelmet, ami súlyos inflációhoz vezetett. A szíriai font (SYP), amely egykor viszonylag stabil volt, a háború kezdete óta értékének több mint 99%-át elvesztette.
A hiperinfláció az olyan alapvető árucikkeket, mint a kenyér és az üzemanyag, luxuscikké tette az egyszerű polgárok számára. E kihívások közepette nem csoda, hogy Szíria küzd a monetáris stabilitás fenntartásáért, a devizatartalékok csökkenésével és a globális pénzügyi rendszerekhez való korlátozott hozzáféréssel. A remény azonban most talán felcsillant.
Szíria is stratégia bitcoin-tartalékban gondolkodik
Bejelentették, hogy a közel-keleti ország tervezi a bitcoin legalizálását, a nemzeti valuta fedezeteként való felhasználását, és az energiatartalékok felhasználását a bányászatához. Ez az úttörő politika nemcsak Szíria gazdaságát alakíthatja át, hanem potenciális modellként szolgálhat a régió más, szintén inflációval és gazdasági instabilitással küzdő országai számára is. A Bitcoin decentralizált jellege miatt immunis a geopolitikai nyomásra és az egyes nemzetek monetáris politikájára. Ez a függetlenség lehetőséget kínál Szíriának arra, hogy megkerülje a nyugati hatalmak és szankciók által uralt hagyományos pénzügyi rendszereket. A bitcoin legalizálása, és a szíriai font lehetséges fedezete nemcsak a monetáris stabilitást fogja elősegíteni. Segíthet abban is, hogy a küszködő nemzet némileg immunissá váljon a regionális gazdasági sokkokkal szemben.
A kriptovaluta azt is lehetővé tenné, hogy a polgárok és a vállalkozások nagyobb bizalommal bonyolíthassanak le tranzakciókat, és kereskedelmi csatornákat nyithatna meg a világ országaival. Ez elgondolkodtató, hiszen a lokalizált fiat-rendszerek sosem voltak teljesen tökéletesek a kereskedelem bonyolításához a Közel-Keleten. Itt számos nemzet nagymértékben függ egymástól az alapvető áruk és szolgáltatások tekintetében, a határok pedig eléggé átjárhatóak. Sok ilyen rendszer az amerikai dollárhoz van kötve, ami ugyan bizonyos fokú stabilitást biztosít, de lehetővé teszi az USA számára, hogy inflációját exportálja.
A régió hosszú múltra tekint vissza az aranyra támaszkodó kereskedelemben, mivel azt széles körben elfogadták és elismerték, mint megbízható értéktárolót. A bitcoin pedig átveheti ezt a szerepet. Szíria jelentős energiatartalékokkal rendelkezik, különösen kőolajban és földgázban. A háború miatt azonban e potenciál nagy része kiaknázatlan vagy jelenleg nem zajlik kitermelés. Az elmúlt években a bitcoin-bányászat bebizonyította, hogy a többlet energiaforrásokkal rendelkező régiók jelentős bevételi forrásokká alakíthatják ezt a tevékenységet. Szíria terve, hogy energiatartalékait bitcoin-bányászatra használja fel, egyszerre praktikus és innovatív. Természeti erőforrásainak digitális eszközökké történő átalakításával Szíria a hagyományos exportpiacoktól független vagyont teremthet. Ezt a bevételt aztán a gazdaság megerősítésére, az újjáépítési projektek finanszírozására és a szíriai font stabilizálására lehetne felhasználni.
A szír bitcoin-stratégia célja
Szíria Bitcoin-stratégiájának egyik fő célja a nemzeti valutába vetett bizalom helyreállítása. Azzal, hogy a szíriai fontot részben bitcoinnal fedezi majd, a kormány kézzelfogható okot kínálhat a polgároknak arra, hogy a helyi valutát tartsák és használják. A bitcoin által támogatott font külföldi befektetéseket is vonzhatna, különösen a technológia iránt érdeklődő magánszemélyek és szervezetek részéről. Egy ilyen lépés a globális trendekhez is igazodna. Szíria nincs egyedül az inflációval és a valuta leértékelődésével. A Közel-Kelet és Észak-Afrika (MENA) régiójának számos országa küzd hasonló problémákkal.
Libanon például katasztrofális pénzügyi összeomlást élt át, és pénzneme 2019 óta értékének több mint 95%-át elvesztette. Az infláció az egész régióban csökkentette a vásárlóerőt, aláásta a helyi valutákba vetett bizalmat, és akadályozta a gazdasági növekedést. A bitcoin legalizálása és a bitcoin gazdaságába való integrálásának terve jelentős fordulópontot jelent a globális pénzügyi politikában. A Bitcoin decentralizált jellege lehetőséget ad a nemzeteknek arra, hogy pénzügyi függetlenséget találjanak. Ha sikerrel jár, a szíriai kísérlet mintául szolgálhat a MENA-régió más, gazdasági instabilitással küzdő országai számára.