Vámmentes buli vége? Az EU szigorítja a Temu és Shein szabályozását

A Magyarországon is rendkívül népszerű két kínai vállalat, a Temu és a Shein mostantól komoly vizsgálatokra számíthat az EU-ban.

„A Temu és a Shein felelősségre vonható a platformjaikon értékesített nem biztonságos termékekért” – közölte szerdán az Európai Bizottság. A testület azután nyilatkozott így, hogy az EU úgy döntött, fellép a régióba érkező, olcsó e-kereskedelmi importáradat ellen. A Bizottság azt is közölte, hogy koordináni fogja a Shein ellen indított vizsgálatot, miután felmerült az a gyanú, hogy a kínai vállalat megsérti az uniós fogyasztóvédelmi szabályokat.

Az EU végrehajtó testülete azután döntött így, hogy az amerikai kormány a héten megszüntette azt a szabályozást, amelyet eddig a kereskedelmi platformok – köztük a Temu és a Shein – használtak arra, hogy kis értékű csomagokat küldjenek vámmentesen az USA-ba.

Tavaly napi 12 millió, 150 euró alatti csomag érkezett az EU-ba

Az Európai Bizottság szerint aggodalomra ad okot, hogy a tavalyi évben napi 12 millió kis értékű csomag érkezett az EU-ba – és ebben a számban csak a 150 eurónál kisebb értékű csomagok vannak benne. A Bizottság azt is hozzátette, hogy ezeknek a csomagoknak a 91%-a Kínából érkezett.

A testület emellett leszögezte, hogy az olcsó, nem biztonságos import tisztességtelen versenyelőnyt jelent a szabályokat betartó uniós eladókkal szemben. Ráadásul az EU-ba érkező rengeteg csomag negatív hatással van a környezetre is.

Az Európai Bizottság azt javasolta az uniós országoknak, hogy vezessenek be kezelési díjat az e-kereskedelmi importra vonatkozóan. Az EU egyébként már 2023-ban is szorgalmazta a kis értékű csomagok vámmentességének eltörlését.

„Olyan versenyképes e-kereskedelmi ágazatot szeretnénk, amely biztonságot kínál a fogyasztóknak, minőségi termékeket értékesít, és közben a környezetet is próbálja óvni” – mondta Henna Virkkunnen, az EU technológiai vezetője egy nyilatkozatban.

Így reagált a Shein az EU bejelentésére

A Shein közben közölte, hogy együttműködik a fogyasztóvédelmi ügynökséggel (CPC Network) és az Európai Bizottsággal.

„Osztjuk a CPC Network célját, hogy az európai fogyasztók nyugodtan vásárolhassanak online, és szorosan együtt kívánunk működni a CPC Networkkel, illetve a Bizottsággal az esetleges aggályok kezelése érdekében” – mondta a vállalat szóvivője.

A Temu, amely ellen már tavaly október óta folyik uniós vizsgálat, egyelőre nem reagált a Bizottság bejelentésére.