Szerinted melyik országban szokták csak úgy lekapcsolni a netet?
Itt vannak azok az országok, amelyek a legtöbbször leállítják az internetet. Sok minden közös bennük.
Az internet leállítása a megoldás, ha gond van egy országban?
Sok országban az internet leállításának drasztikus lépését a tényleges vagy potenciális zavargások miatt alkalmazzák. A leállások általában olyan formában következnek be, hogy valaki (általában egy kormány) szándékosan megzavarja az internetet vagy a közösségi médiát. Az intézkedést széles körben kritizálták világszerte több alkalommal, mivel túlságosan drasztikusan korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát és az emberek mindennapi életét. Különösen akkor, ha az internet leállítása pont az ellenvélemény terjesztésének megszüntetésére irányul.
Katharinia Buchholz a Statista oldalán gyűjtötte össze, hányszor állt le az internet egy-egy országban.
Sok dolog közös azokban az országokban, ahol sokszor leáll az internet
A Statista gyűjtése szerint a 2011-es egyiptomi forradalom és a 2016-os elbukott török katonai puccs kiváló példái annak, amikor a hatalom az internet segítségével irányítja a közvéleményt.
Indiában – az internet-hozzáférését leginkább korlátozó országban – a leállások korábban Kasmírban és Rajasthanban csoportosultak. Pont a tiltakozások idején és azt megelőzően, amikor a tiltakozások várhatók voltak. De a nagyobb központi vizsgák során is előszeretettel alkalmazták ezt a megoldást. 2023-ban a Manipur államban tapasztalható etnikai feszültségek miatt a kormány célzottan leállította az internetet az országban.
Az összes 2023 indiai internetleállás körülbelül 59 millió embert érintett. Összesen csaknem 8000 órán keresztül nem volt elérhető az internet. A Top10VPN szerint ez volt a leghosszabb idő eddig a világon.
Etiópiában, Mianmarban és Iránban a nézeteltérések, a tiltakozás és az ortodox egyház visszaszorítása szinte ugyanolyan hosszú ideig tartó internetes blokkolást okozott.
Világszerte ismét gyakoribbá vált az internet leállítása és a szándékos lassítása is
Tekintettel arra, hogy az internet mennyire fontos a mindennapi életben, a hozzáférés korlátozása súlyos pénzügyi következményekkel járhat.
Oroszországban, Etiópiában és Mianmarban a leállások hatalmas száma és azok hossza egyre csak drágul. A Top10VPN megállapította, hogy 2023-ban körülbelül 1350 óra szándékos internetleállás és a célzott blokkolások 4 milliárd dollárba kerültek az orosz gazdaságnak.