Szerencsétlen diákok váltak az FTX áldozataivá

„Egy olyan tőzsdei ügyletet láttunk, amely állítólag jobb volt, mint minden más, amit eddig próbáltunk, ezért sok családtagunknak és barátunknak hagytuk, hogy az FTX platformjára menjenek” – közölte a CoinDesknek Pius Okedinachi, az FTX Africa korábbi oktatási vezetője.

A Binance-hez és a KuCoinhoz hasonlóan az FTX Africa is olyan piacokon akarta növelni a felhasználói bázisát, ahol magas a technológia iránt érdeklődő fiatalok száma. A körülbelül két évig futó program az egyetemi hallgatókat célozta meg, arra ösztönözve őket, hogy jelentkezzenek az FTX „márkanagyköveteinek”, és legyenek a találkozók és különféle meetingek házigazdái.

A nagykövetek munkájukért cserébe fizetést kaptak. „A jelentkezők többsége nem rendelkezett megfelelő ismeretekkel a tőzsdei kereskedés terén” – mondta egy, az FTX ugandai diákprogramját ismerő személy. Mint mondta, a diákok mindössze annyit tudtak a kriptókról, hogy meggazdagodhatnak vele, de a veszélyről, hogy rengeteg pénzt is veszíthetnek, semmit sem sejtettek.

A CoinDesk ellenőrizte az FTX szerződésének egy példányát, amely szerint a diákok az általuk az FTX-hez közvetített emberek által fizetett tranzakciós díjak 30%-át kapják, plusz további 500 dollárt havonta a teljesítmény alapján.

Amikor az FTX tavaly novemberben látványosan összeomlott, a nagykövetek által „becserkészett” emberek többé nem férhettek hozzá a pénzükhöz. Néhányan az összes megtakarított pénzüket vesztették el így.

„Kaptam egy hívást az egyik nagykövettől, akivel együtt dolgoztam” – nyilatkozta egy diák. „Sírt, mert az általa közvetített felhasználók 20 millió nairát fektettek be miatta, s nem csak a saját pénzüket. Az emberek azt hitték, hogy az FTX-en majd spórolhatnak és pénzt kereshetnek”. (A mai naira-dollár árfolyam alapján 20 millió naira körülbelül 26 000 dollárt ér.)

Egyelőre nem lehet tudni pontosan, hogy hány egyetemi hallgató vett részt a nagyköveti programban, de a hivatalos FTX Africa Telegram-csoportnak, ahol a diákok, nagykövetek és befektetők kommunikáltak egymással, több mint 10 000 tagja van. A csatorna több hónapja zárva van az új üzenetek előtt.

A nagykövetek személyes biztonsága került veszélybe

„Voltak olyanok, akikben a jó hírnevük miatt bíztak meg a barátaik és a családtagjaik. Most, hogy az FTX összeomlott, az ő hírnevük is odalett” – mondta a CoinDesknek néhány hónappal ezelőtt az FTX egy korábbi nigériai diáknagykövete.

A nagyköveteket az általuk toborzott emberek hibáztatták; egyeseknek a személyes biztonsága is veszélybe került emiatt.

„Egy bizonyos nagykövet öt hónappal ezelőtt eltűnt azon emberek elől, akik most a pénzük visszaszerzése reményében keresik őt. Ezek a személyek nem akarják megérteni, hogy ez a tőzsde megbukott. Csak annyit látnak az egészből, hogy a nagykövet miatt jutottak ide. Azt mondják, hogy «te hirdetted az előnyeit, te beszéltél rá minket»”.

A forrás szerint a volt nagyköveteket fizikailag is megfenyegették néhányan azok közül, akik buktak az üzleten. „Ilyeneket mondanak: tudni akarom, hová lett a pénzem! Meg foglak ölni! Ha nem adjátok vissza a pénzemet, megkereslek és levadászlak benneteket!”.

Azon nagykövetek többsége, akik ilyen típusú fenyegetéseket kaptak, Nigéria keleti régiójában, az ország vidéki részén tartózkodtak, ahol az FTX az egyetemi hallgatókon túl is látott potenciált.

Ez a piac érintetlen volt, mondta egy volt nagykövet. „Az emberek többsége nem jár iskolába… elkezdtek rendezvényeket tartani… most már nem csak a diákokat célozzák meg”. A nagykövetek nem csak az egyetemi társaiknak népszerűsítették a céget, hanem a székhelyük közelében lévő szélesebb lakosságnak is, s végül ők lettek a felelősek, amikor a tőzsde csődöt jelentett.