Szárnyal a bitcoin adásvétel Nigériában, a kormány szigorú intézkedéseinek ellenére is
A nigériai polgárok nem tudnak betelni a kriptovalutákkal még a nemzeti bank törekvéseinek ellenére sem. Tudniillik, a nigériai kormány minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy elnyomja s ellehetetlenítse a helyi kriptovaluta ökoszisztémát. Fáradozásaik azonban eddig sikertelenek.
A kriptovaluták piaca egyre csak virágzik, az államhatalom feje pedig egyre fő. Röviden és tömören így jellemezhető a fennálló szituáció, de mélyedjünk csak bele a sűrűjébe.
A múlt hónapban a peer-to-peer (P2P), vagyis közvetlen, magánszemélyek közötti BTC kereskedési volumen a valaha mért második legerősebb eredményét produkálta. A P2P váltásra szakosodott platformok azután váltak rendkívül felkapottá Nigériában, hogy a kormány ez év februárjában betiltotta a kriptovaluták kereskedését, ami a visszájára sült és még inkább a kriptók irányába terelte a lakosságot.
Az időszakban egyébként a bitcoin vételára az országban prémiumon kereskedett, mert voltak akik 72 000 dollárért is megadtak volna egy egységért, ami a világpiaci csúcsárfolyamnál 8000 dollárral több. A rendelet ugyanakkor csupán a bankokra és más pénzügyi intézményekre vonatkozott, de nem a magánszemélyek közötti tranzakciókra, amit amúgy is képtelenség lenne érdemben szabályozni.
A hatalom 2021 májusában megpróbálta menteni a menthetőt, mikor a CBN (Central Bank of Nigeria) hivatalos nyilatkozatában bejelentette, hogy ezentúl újra engedélyezi a digitális eszközökkel folytatott kereskedést.
Nigéria furcsa belügyei
Ugorjunk most vissza a jelenbe. A Google Trendek legfrissebb adatai szerint még mindig a nigériaiak keresnek rá a világon a legtöbbször a „bitcoin” kifejezésre. Emellett, a P2P piacán csupán az Amerikai Egyesült Államok előzik meg Nigériát, aki így a második legnagyobb börzével rendelkezik.
Ennek köszönhetően a P2P volumen szubszaharai országban a legmagasabb a világon, heti 18.8 millió dollárral. Amerikában ez volumen 18 millió dollár volt a múlt hét folyamán.
Az országban jelenleg is zajló politikai és gazdasági válság még inkább elősegíti a kriptovaluták betörését a köztudatba. A brutális társadalmi elnyomás és a heves infláció jelen esetben pedig csak olaj a tűzre.
A nigériai kormány tevékenységét a külföldi sajtó, valamint a nemzetközi politika is erősen kritizálta, arra késztetve az apparátust, hogy változtassanak hozzáállásukon.
A kriptókat övező ellenszenvük ellenére az államigazgatás egy ideje saját digitális fizetőeszköz (CBDC) kibocsátásának ötletével kacérkodik. Július végén a központi bank pedig már azt is bejelentette, hogy október elsejétől megkezdődik a CBDC tesztelése élesben.