Szabadlábon az Ethereum-fejlesztő, akit egy előadás miatt ítéltek 5 év börtönre

Virgil Griffith. Ez a név valószínűleg csak a fanatikus kriptósok számára ismerős, pedig Griffith ügye rámutatott arra, hogy milyen komoly ellentmondás van a blokkláncok innovációja és egyes országok nemzetbiztonsági törekvései között. Virgil Griffithet 2019 novemberében tartóztatták le a kaliforniai Los Angelesben, miután visszatért egy, az észak-koreai Phenjanban tartott kriptokonferenciáról. Letartóztatása azért történt, mert az amerikai hatóságok szerint megsértette az amerikai szankciós törvényeket azzal, hogy a blokklánc technológiával kapcsolatos technikai információkat osztott meg észak-koreai tisztviselőkkel. Az amerikai kormány azzal vádolta meg, hogy a konferencián történt előadásával megsértett több törvényt.

Mivel állítólag haladó technikai jellegű információkat adott át Észak-Koreának. Annak ellenére vádolták meg ezzel, hogy az előadásának tartalma állítólag nyilvánosan elérhető volt az interneten.

Az eset rávilágított a blokklánc-innováció és a nemzetbiztonsági aggályok közötti növekvő ellentétre. Továbbá komoly kérdéseket vetett fel a szólásszabadság és a technológiai oktatás határairól egy globálisan szabályozott környezetben. Griffith helyzete széles körű vitát váltott ki arról is, hogy az amerikai kormány hogyan érvényesíti a szankciós törvényeket a digitális korban, és hogy a nyílt forráskódú projektekben részt vevő fejlesztők hogyan léphetik át véletlenül a jogi határokat.

Griffith ügyének rövid bemutatása

Az amerikai ügyészség 2020 januárjában hivatalosan vádat emelt Griffith ellen a Nemzetközi Rendkívüli Gazdasági Hatáskörök Törvénye (IEEPA) megsértésére irányuló összeesküvés miatt. Kezdetben ártatlannak vallotta magát, és a védelme azzal érvelt, hogy a nyilvánosan hozzáférhető információk megosztása nem tekinthető bűncselekménynek. A védelem erőfeszítései ellenére Griffith végül 2021 szeptemberében elfogadta a vádalkut, és elismerte bűnösségét a csökkentett büntetésért cserébe. 2022 áprilisában 63 hónap börtönbüntetésre és 100000 dolláros pénzbírságra ítélték. De jogi küzdelmei nem értek véget. 2024 áprilisában Griffith ügyvédei indítványt nyújtottak be a büntetés csökkentésére, de a lépést az ügyészek ellenezték. Kitartottak amellett, hogy a férfi tettei veszélyeztették a nemzetbiztonságot.

Ennek ellenére Kevin Castel bíró 2024 júliusában úgy döntött, hogy a büntetést 56 hónapra csökkenti. Ez megnyitotta az utat Griffith esetleges szabadulása és a civil életbe való visszatérése előtt. És végül most eljött a nap, április 9-én kiengedték a börtönből. Az FCI Milan nevű, alacsony biztonsági fokozatú szövetségi börtönben, Michiganben lépett ki a börtön kapuján. Most néhány hétig egy átmeneti házban marad, ahol felkészül a feltételes szabadlábra helyezési eljárás következő lépéseire.