Taylor Swift miatt bukhat meg az infláció elleni küzdelem

A svájci bankóriás, az UBS nemrég arra figyelmeztette a világ központi bankjait, hogy az infláció elleni küzdelem egyik legnagyobb ellensége nem más, mint Taylor Swift.

Az intézmény által közzétett jelentés egyrészt remek elemzésnek, másrészt pedig kapós marketingfogásnak tekinthető, aminek a lényege, hogy a kereslet hirtelen kiugrása megnehezíti a központi bankok számára, hogy monetáris politikájukat az infláció visszaszorítására használják.

Paul Donovan, a UBS közgazdásza szerint a hatalmas embertömegeket vonzó események, mint Taylor Swift koncertjei is, amelyekre emberek milliói kíváncsiak világszerte, jelentős keresleti sokkot okozhatnak. Ezek különösen az olyan iparágakban érezhetőek, mint a személyszállítás vagy a vendéglátás, mivel a hirtelen beáramlás felhajtja a szállodák, éttermek, légi- és taxitársaságok és a hasonló szolgáltatások árait.

„A szállodák árai egy nagyszabású esemény idején gyakran megemelkednek. A szállítási költségek (különösen a repülőjegyek) szintén jelentősen növekednek. Az ezekre az árakra vonatkozó mérési módszer nagyobb valószínűséggel érzékeli a kereslet szokatlan és átmeneti szerkezetét, a fogyasztói árinfláció növekedése pedig itt következik be”írja Donovan.

Ennek a lényege, hogy a hirtelen megnövekedett kereslet felhajtja az árakat, és az UBS szerint egy Taylor Swift koncert is elég ahhoz, hogy befolyásolják a globális inflációt és aláássák a monetáris politikai erőfeszítéseket.

Magas infláció Európában

Az eurozóna inflációja augusztusban növekedett, amit a Franciaországban megrendezésre került nyári olimpiai játékok idézett elő. A gazdasági aktivitás fellendülése hatalmas, de csupán átmeneti keresletnövekedést eredményezett, ami magával rántotta az eurózóna gazdasági adatpontjait. Mindeközben a Franciaországon kívüli nagyobb gazdaságok az euróövezetben továbbra is zsugorodnak, ami ösztönzőleg hat az Európai Központi Bankra, hogy újabb kamatcsökkentést hajtson végre.

Infláció az eurózónában. Forrás: tradingeconomics.com.

Ugyanakkor a kamatlábak már így is eléggé alacsonyak ahhoz, hogy az inflációt megfelelően kordában tudják tartani, így a kamatcsökkentés csak növelné a magas árakat Európában. Az olyan országokban pedig, mint Franciaország, a jelentős adósságállomány és a fenntarthatatlan kiadások miatt egyre nagyobb az esélye egy valódi adósságválság kialakulásának. Még Németország is, ahol a GDP arányos adósság idén alacsonyabb mértékt mutat, gazdaságilag küszködni látszik. Jobb híján ez nem Taylor Swift és nagyszabású koncertjeinek a hibája, így nem okolhatjuk őt ezért. A központi bankokkal már más a helyzet, mivel az ilyen válságok a beavatkozásuk nyomán keletkeznek, így az ő felelőségük ezek megoldása is.