A svéd hatóságok “hivatásos pénzmosóknak” tartják a kriptováltókat

A svéd hatóságok egyes kriptopénz-tőzsdéket a szervezett bűnözés kulcsfontosságú segítőinek bélyegeznek, négy különböző pénzmosási profilt emelve ki.

A svéd rendőrhatóság és a pénzügyi hírszerző egység (FIU) az engedély nélküli és illegális szolgáltatók által nyújtott szolgáltatások elemzését követően a kriptopénzváltókat „hivatásos pénzmosóknak (PML)” minősítette. A FIU szerint a PML-ek bűnügyi kapcsolatokkal rendelkeznek, és lehetővé teszik több magánszemély és bűnszövetkezet számára a rendszeres pénzmosást.

A mögöttes jellemzők elemzése alapján a FIU a PML-eket négy profilba sorolta: a csomópontváltó szolgáltató, a hawala-csere szolgáltató, az eszközváltó szolgáltató és a platformcsere szolgáltató.

Tervek a kriptotőzsdei szolgáltatások ellenőrzésére

A jelentés az illegális szolgáltatások visszaszorítása érdekében a bűnüldöző szervek nagyobb mértékű bevonására és jelenlétére szólított fel a kriptotőzsdei kereskedési platformokon, hozzátéve:

”A svéd FIU a tiltott kriptovaluta-szolgáltatókat a pénzmosási rendszereken belül újonnan megjelenő fenyegetésként értékeli, és a szervezett bűnözés számára a bűnözői piacok fenntartásához és bővítéséhez elengedhetetlenül fontos részként”.

Másrészt a svéd hatóságok elismerték az engedélyezett és törvényes, bűncselekményi szándék nélküli kriptokereskedési platformok szerepét a pénzmosási tevékenységek visszaszorításában. Felszólították az ilyen szervezeteket, hogy figyeljék meg a felhasználóik gyanús kereskedési szokásait, és tegyék meg a szükséges intézkedéseket, beleértve a tranzakciók leállítását és az ügyfelek kiközvetítését.

Svédországban az illegális kriptopénzekkel kapcsolatos tevékenységek elleni folyamatos fellépés a közelmúltban az ország Bitcoin-bányász közösségét vette célba.

Svédország beszedi a Bitcoin-bányászoktól a be nem fizetett adókat

A svéd adóhivatal 21 kriptobányász cég 2020 és 2023 közötti működését vizsgálta, és több kétértelműséget is talált az adóbevallásaikban.

A vizsgálat során kiderült, hogy 18 kriptobányász cég „félrevezető vagy hiányos” információkat nyújtott be, hogy elkerülje az adóköteles tevékenységek után fizetendő hozzáadottérték-adó megfizetését. Az ügynökség megállapította, hogy „a leírt megközelítés ahhoz vezet, hogy az adó eltűnik az országból az előzetesen felszámított áfa helytelen befizetése, a be nem fizetett kimeneti áfa és a be nem jelentett kriptovagyon formájában”.

A kriptobányászati cégek fellebbeztek a 90 millió dolláros adókövetelés ellen a közigazgatási bíróságon. Eredményként mindössze két bányászati cég fellebbezését fogadták el, és a bíróság közölte, hogy „a fenti összegeket az ítéletekre tekintettel kiigazították”.