Lassan elfogynak az ukrán védelmi vonalak
Az elmúlt napokban a mainstream médiában folyamatosan azt lehet olvasni, hogy kezd összeomlani az ukránok ellenállása front több szakaszán is. A közel 1000 kilométeres frontszakaszon több komoly előrenyomulás is történt az oroszok részéről, amely főként az ukrán fegyver-, lőszer- és emberhiánynak tudható be. Egy napra nagyjából háromszor annyi lőszere van egy orosz katonának/tüzérnek, mint egy ukránnak.
Ráadásul az oroszok emiatt egy brutális és hatékony taktikát alkalmaznak. Főleg képzetlen, frissen sorozott embereket dobnak be támadások első hullámába, hogy az ukránok rájuk használják el lőszerüket, aztán utánuk jönnek a tapasztalt, jól felszerelt orosz egységek. És akkor még a meg nem erősített, tiltott fegyverek alkalmazásáról szó sem esett.
Ukrajna nagyon nehéz helyzetben van a háborúban
Most az ukránok legfőbb célja, hogy újabb védvonalakat építsenek. Mert úgy tűnik, hogy tavaly, amikor az orosz erőket megállították, az ukránok elmulasztottak mélységi védekezésre berendezkedni és akár második, harmadik védelmi vonalakat kiépíteni. Fronton szolgáló orosz katonák és kormányzati tisztviselők szerint tavaly senki nem gondolta volna, hogy ezekre még szükség lehet. Ráadásul rossz kormányzati döntések és a bürokrácia is kifejezetten akadályozta a védelmi vonalak kiépítési folyamatát. Most pedig már nem egyszerű a helyzet. Mélységi védelmi vonalak kiépítésének hiányában az orosz hadsereg jóval gyorsabban képes előrehaladni, ráadásként a folyamatos tüzérségi támadások lassítják is a kiépítési folyamatokat.
Olekszandr Szirszkij kijevi főparancsnok május ötödikén, vasárnap egy Telegram-üzenetben azt írta, hogy a fronton „eszkalálódott” a helyzet. Hozzátette, azt látják, hogy az ellenség megpróbálja magához ragadni a stratégiai kezdeményezést és áttörni a frontvonalat. Néhány specifikus pontra fókuszálnak most az oroszok. Olyanokra, amelyek később helyzeti előnyt biztosíthatnak az újabb offenzívákhoz a nagyobb ukrán városok ellen. A Donyeck melletti Chasiv Yar városért folytatott egyik csatában egy ukrán katona szerint a megerősített állások hiánya lehetővé tette az orosz erők teljes győzelmét. Csak ott több mint 100 ember meghalt vagy eltűnt, miután visszavonultak az ukránok a területről.
Ahelyett, hogy katonai mérnökökkel végeztette volna el a munkálatokat, Kijev úgy döntött, hogy építőipari cégeket bérel fel a második és harmadik vonalbeli védelmek kiépítésére. Ukrajna a szerződéseket a szokásos pályázati eljárás nélkül ítélte oda, ami felveti a korrupció gyanúját is. Ráadásul az egyik vállalkozó szerint az erődítmények építésénél elért előrehaladásról szóló jelentéseket eltúlozták, hogy a kormány követeléseit kielégítsék.