Elon Musk politikai kapcsolatai hátráltatják a Starlink globális terjeszkedését?

Miközben a Starlink több mint egymilliárd új felhasználó elérésére készül világszerte, a technológiai újítások mellett egyre komolyabb akadályt jelentenek Elon Musk politikai szerepvállalásai és megosztó kijelentései. Bár a Starlink jelenleg az iparág meghatározó szereplője, a geopolitikai környezet gyorsan változik, és ezzel együtt a globális partnerek bizalma is ingadozhat.
Tárgyalások világszerte – és a háttérben meghúzódó feszültségek
A szolgáltatás bevezetéséről jelenleg is folynak egyeztetések Marokkóval, Bangladessel és Törökországgal, miközben előrehaladott állapotban vannak az indiai megállapodások is. Banglades esetében például személyesen Elon Musk tárgyalt az ország ideiglenes vezetőjével, míg Indiában olyan befolyásos üzletemberekkel kötöttek megállapodásokat, mint Mukesh Ambani és Sunil Mittal.
Ugyanakkor több országban – köztük Kanadában és Európában is – felmerült az aggodalom: vajon Musk politikai kötődései és X-en tett nyilatkozatai nem jelentenek-e túl nagy kockázatot egy nemzeti szintű infrastruktúra kiépítésénél?
Trump-kapcsolatok és amerikai dominancia
Az Egyesült Államokban Musk politikai kapcsolatai komoly előnyt jelentettek: a Trump-adminisztráció idején enyhült a monopóliumokkal szembeni szabályozás, így a Starlink könnyebben juthatott jelentős állami megbízásokhoz. A hálózat már a Fehér Házban is jelen van, és felmerült, hogy szerepet kaphat a 42 milliárd dolláros országos vidéki szélessáv-fejlesztési programban is.

Országonkénti felhasználás, a globális csúcshoz viszonyítva (1,0 = 2025. március 13-i maximális globális érték). Forrás: Financial Times
Ez azonban más országokat óvatosságra intett. Egy kanadai tartomány például 100 millió (kanadai) dolláros szerződést mondott vissza tiltakozásképp az amerikai vámintézkedések ellen. Európában pedig több vezető politikus kritizálta Muskot, amiért bírálta Ukrajna támogatását célzó nyugati stratégiát.
A stratégiai fontosságú Starlink – előny vagy kiszolgáltatottság?
Jelenleg körülbelül 7000 alacsony pályás műhold alkotja a Starlink hálózatát, amely olyan nehezen elérhető régiókban is működik, mint Niger. Különösen nagy szerepet játszik a rendszer Ukrajnában, ahol több tízezer terminált használnak katonai, egészségügyi és humanitárius célokra. Bár a költségek egy részét ma már a lengyel kormány és az amerikai védelmi minisztérium fedezi, a helyi döntéshozók egyre inkább aggódnak Musk befolyása miatt. Elon Musk például az X-en kijelentette, hogy a „Starlink a frontvonal gerince”, és nélküle „összeomlana a védelem”. Erre reagálva Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter úgy nyilatkozott: ha ekkora a függés egyetlen szolgáltatótól, érdemes lehet alternatívát keresni.
A Starlink jelenleg a SpaceX egyik legfontosabb üzletága, és a Morgan Stanley szerint 2025-re elérheti a 16,3 milliárd dolláros éves bevételt. Ez 74%-os növekedést jelent a 2024-es adatokhoz képest. Elon Musk nettó vagyonának körülbelül fele már ehhez a céghez kötődik, míg a Tesla-részvénycsomagja – 20%-os tulajdonrész – mintegy 100 milliárd dollárt ér. A szolgáltatás már jelen van a légi és tengeri közlekedésben is – többek közt a Qatar Airways és az Air France is használja –, de a politikai ellentmondások új kockázatokat hordoznak. Ha az államok alternatív megoldásokat keresnek, az hosszú távon újraoszthatja a piaci erőviszonyokat.
Starlink a geopolitika kereszttüzében
Egyre több szakértő véli úgy, hogy a Starlink piaci dominanciája már nem vehető magától értetődőnek. Ahogy Edison Yu, a Deutsche Bank elemzője fogalmazott: „Geopolitikai okokból egyfajta földrengésszerű átrendeződés van készülőben a műholdas kommunikáció piacán. A Starlink továbbra is élen jár, de már nem egyeduralkodó.”
Bár eddig egyetlen ország sem tiltotta be a szolgáltatást, a kormányzati bizalmatlanság erősödése és Musk kiszámíthatatlan megnyilvánulásai arra késztethetnek egyes országokat, hogy alternatívát keressenek – különösen ott, ahol stratégiai infrastruktúráról van szó.
Érdekelhet még: Magasak a budapesti ingatlanárak? 20 éven belül akár költözhetünk a Marsra is!