A stabilcoinok állapota 2024-ben
A stabilcoinok olyan tokenek, amelyek értéke más eszközökhöz, például árucikkekhez vagy fiat valutákhoz van kötve. Ezzel stabilizálják az árfolyamukat. Egy meghatározott fiat valuta, eszköz vagy árucikk értékének fenntartásával a legtöbb stabilcoin lényegében hidat képez a valós eszközök és a kriptovaluták között, azokat tokenként képviselve a blokkláncon.
2014 óta olyan cégek, mint a Tether és a Circle, valós pénzügyi eszközökkel, például bankbetétekkel és rövid lejáratú értékpapírokkal fedezett tokenizált valutákat bocsátanak ki. A felhasználók közvetlenül ezen cégeken keresztül léphetnek be a kriptovilágba, valódi betéteiket frissen kibocsátott stabilcoinokra váltva. Ezzel szemben lehetőségük van a stabilcoinokat visszaváltani fiat valutára is.
Nem minden stabilcoin van teljes mértékben valós, kézzelfogható eszközökkel fedezve. A decentralizált stabilcoinok, mint például a DAI és az AMPL, különböző mechanizmusokkal tartják fenn a értéküket. Ilyen például a kriptoeszközök túlzott fedezése vagy a rebasing (újraalapozás).
A stabilcoin igazi értéke abban rejlik, hogy képes bármikor fenntartani a kötöttségét, még piaci volatilitás idején is. Sajnos, sokan megbuktak ezen a teszten. Ebben a cikkben lefedünk mindent a stabilcoinok típusaitól és a teljes piaci kapitalizációtól kezdve a tranzakciók számán át egészen az újonnan felbukkanó stabilcoin modellekig.
1. A fiat fedezetű stabil érmék piaci kapitalizációja 2024-ben 161,2 milliárd dollárra nőtt. Még mindig elmarad a 2021-es csúcstól, amely 181,7 milliárd dollár volt.
Az első 10 fiat-valutához kötött stabilcoin teljes piaci kapitalizációja jelentősen megnőtt 2020 óta. A 2020-2021-es bika piac során 3121,7%-kal nőtt, azaz 2020 elején 5 milliárd dollárról 2022 márciusára 181,7 milliárd dollárra. A stabilcoin piaci kapitalizációja a Terra és UST stabilcoinjának összeomlása után esett vissza, majd 2023 novemberében fordult meg. Azóta a fiat-valutához kötött stabilcoin piaci kapitalizációja 35,4%-kal nőtt. Egészen pontosan 119,1 milliárd dollárról 161,2 milliárd dollárra 2024 augusztusára.
A három legnagyobb USD stabilcoin – a Tether (USDT) 114,4 milliárd dollárral, az USDC (33,3 milliárd dollár), és a Dai (DAI) 5,3 milliárd dollárral – a teljes stabilcoin piaci kapitalizáció 94%-át teszi ki. Eközben az USDT tovább erősítette dominanciáját, amely jelenleg 70,3%-os. Az USDC részesedése viszont folyamatos csökkenést mutat a 2023 márciusi amerikai bankválság után. Az egyéb valutákhoz, például az euróhoz, a jenhez és a szingapúri dollárhoz kötött stabil érmék a piaci részesedés mindössze 0,2%-át teszik ki.
2. Az árucikk-fedezetű stabilcoinok 2024-ben 18,1%-kal növekedtek. 1,3 milliárd dollárra, ami mindössze 0,8%-a a fiat fedezetű stabil érméknek.
Az árucikk-fedezetű stabil érmék piaci kapitalizációja 2024. augusztus 1-jén elérte az 1,3 milliárd dollárt. A Tether Gold (XAUT) és a PAX Gold (PAXG) a piaci kapitalizáció 78%-át teszi ki, annak ellenére, hogy új szereplők, mint a Kinesis és a VeraOne is megjelentek. Bár az árucikk-fedezetű stabilcoinok piaci kapitalizációja 2020 óta 212-szeresére nőtt, és 2024-ben 18,1%-kal bővült, még mindig csak a fiat-fedezetű stabil érmék piaci kapitalizációjának 0,8%-át képviselik.
Ezeknek a stabilcoinoknak az elsődleges árucikkei a nemesfémek, de az utóbbi időben más árucikkek is megjelentek a piacon. Az Uranium308 projekt például saját stabilcoint indította, amely az U308 uránvegyület egy fontjának árához van kötve. Azonban azóta ez a projekt inaktívvá vált.
3. A stabilcoinok a globális kriptopiac piaci kapitalizációjának 8,2%-át tették ki, dominanciájuk pedig a piaci gyengeség időszakaiban növekedett.
2024 augusztus 1-jén a stabilcoinok a teljes kriptopiaci kapitalizáció 8,2%-át tették ki. 2020 elején a stabil érmék még sokkal kisebb szegmensét alkották az iparágnak. Akkor mindössze a globális piaci kapitalizáció ~2%-át tették ki, de a DeFi felfutásának kezdetén elérték a 6%-os csúcsot.
A stabilcoinok dominanciája 2021 novembere és 2022 májusa között nőtt meg, a Terra UST stabilcoin exponenciális növekedésének köszönhetően, 4,8%-ról 15,6%-ra. Az összeomlás után a stabilcoinok piaci részesedése visszaesett, majd 18,4%-os csúcsra emelkedett, amikor a befektetők a stabilitást keresték a kialakuló medvepiac közepette.
4. 8,7 millió cím tart stabilcoinokat, amelyek 97,1%-a USDT-t, USDC-t vagy DAI-t tartalmaz.
A top 10 stabilcoin tulajdonosainak száma 8,7 millió, és a három legnagyobb stabil érme – USDT, USDC és DAI – a tulajdonosok 97,1%-át teszi ki. Az USDT a legnépszerűbb, több mint 5,8 millió tárcával, ami 2,6-szorosa a legközelebbi versenytársának, az USDC-nek. A másik nyolc stabilcoinnak kevesebb mint egy millió tulajdonosa van, a DAI-t pedig valamivel több mint 505 000 tárca tartja.
Ezek a stabilcoinok gyorsabban növekedtek 2020-ban, amely növekedés jelentősen lelassult 2022-ben, miután a Terra összeomlása után más stabilcoinokkal kapcsolatban is felmerültek a fizetésképtelenségtől való félelmek.
5. A stabilcoinok továbbra is nehézségekbe ütköznek stabilitásuk megtartásában, különösen a bizonytalanság időszakaiban.
Korábban a stabilcoinok nehézségekbe ütköztek a kötött érték fenntartásában, különösen a volatilitás időszakaiban. Azonban az olyan stabilcoinok, mint az USDT, az USDC és a DAI, most már jobban képesek fenntartani az 1 dolláros értéket.
Az újabb stabilcoinok, különösen a részben algoritmikusak, mint az USDD, a DAI és a FRAX, hajlamosabbak a volatilitásra, és a piaci arbitrázsra támaszkodnak a kötés megtartása érdekében. Ugyanakkor számos kudarc is előfordult, mint például az Iron Finance és a Basis Cash esetében, amelyek nem tudták megtartani a kötöttségüket.