Sportfogadás online – be- és kifizetés bitcoinban

Az online kaszinók és sportfogadási oldalak felhasználói bázisa napról napra rohamosan növekszik, s emiatt egyre magasabb elvárásoknak kell megfelelniük. A felhasználók ma már jogosan várják el egy ilyen platformtól, hogy a be- és kifizetés ne csak fiat valutában, a hagyományos módszerekkel, hanem akár bitcoin vagy más kriptovaluták használatával is megtörténhessen. A https://rabona.com/hu/ platform azon online kaszinók közé tartozik, ahol a sportfogadás akár kriptovalutában is lehetséges. És hogy miért éri meg valamelyik modern fizetési módot választani? Egyrészt azért, mert a kriptovaluták használata teljes anonimitást és biztonságot eredményez, másrészt azért, mert így a tranzakciók átfutási ideje is nagy mértékben csökkenthető. A banki átutalást választva például előfordulhat, hogy 4-5 munkanapig tart, mire egy játékos hozzáférhet nyereményeihez vagy feltöltheti egyenlegét, ám a kriptovaluták esetében ez a legtöbbször néhány perc alatt teljesül. Az e-pénztárcákhoz hasonlóan tehát a digitális fizetési eszközök is kiváló megoldást jelenthetnek azoknak, akik a sportfogadás online változata mellett döntenek.

A bitcoin történeti áttekintése

A bitcoin, a többi kriptovalutát megelőzve 2009-ben robbant be a piacra, egy bizonyos Satoshi Nakamoto nevű ember vagy csoportnak köszönhetően. Azonban a mai napig nem lehet tudni, hogy pontosan kit is rejt ez az álnév. Bár időnként felbukkannak olyan pletykák és újságcikkek, amelyek az alapító személyét próbálják felfedni, ezen teóriák egyike sincs bizonyítva. Amit viszont kevesen tudnak, az az, hogy a kriptovaluták története nem a bitcoinnal kezdődött, hanem a 80-as évek Hollandiájában. Ekkor ugyanis a kamionsofőrök egy digitális kártyát kaptak munkáltatóiktól, amellyel üzemanyagot vehettek. 10 évvel később, a 90-es években megjelent a piacon egy másik vállalat, a David Chaum által alapított DigiCash, amely 1993-ben feltalálta az e-cashnek nevezett fizetési rendszert. Bár működésük alapvetően sikeresnek tekinthető, a cég néhány év múlva csődbe ment. A következő vállalat, amely megpróbálkozott az online fizetési rendszerek korszerűsítésével, az Elon Musk nevéhez fűződő PayPal volt 1998-ban. Innen már egyenes út vezetett a bitcoin 2009-es megjelenéséhez, amiben szerepet játszott a gazdasági világválság is.

A kriptovalutákkal kapcsolatos aggályok

Bár a kriptovaluták egyre több helyen számítanak elfogadott fizetési módnak az online kaszinóktól kezdve a webshopokon át az aukciós oldalakig, kritikusuk is bőven akad. Sokan például a törvényesség és szabályozás kérdését hozzák fel negatívumként, hiszen a legtöbb országban a mai napig nincsenek szabályozva, ami például az adózás miatt is elég aggályos. Mások azzal érvelnek, hogy a bitcoin és a többi digitális valuta nem tekinthetők pénznek, hiszen nem teljesítik annak közgazdasági funkcióit, mivel nem értéktartóak. Néhány szakértő megkérdőjelezi azt is, hogy befektetési eszközként tekinthetünk a kriptovalutákra, hiszen számos szempontból nem felelnek meg a hagyományos gazdaságpolitikai elveknek. Szerintük a bitcoin nem tekinthető digitális aranynak, hiszen míg az aranynak valódi értéke van (felhasználják az iparban és ékszerkészítésre is), a bitcoin ilyennel nem rendelkezik. A környezetvédelmi szakértők viszont egészen más miatt ellenzik a kriptovalutákat. Sokan azzal keresnek pénzt, hogy kriptovalutákat bányásznak, ami rendkívül energiaigényes, és amennyiben ez nem zöld energia felhasználásával történik, a kitűzött környezetvédelmi célok elérésében igencsak megnehezíti az államok dolgát. Ennek ellenére mind a bitcoin, mind a litecoin egyre több webáruház és online kaszinó felületén jelenik meg mint elfogadott fizetési mód, és nem tűnik úgy, hogy egyhamar vége lesz a kriptovaluták térhódításának.