Spanyolország és Portugália áram nélkül: miért óriási kihívás az „újrakezdés”?

Az Ibériai-félsziget jelentős része sötétségbe borult egy rendkívüli áramszünet következtében, és a szakemberek most óriási kihívással néznek szembe az áramellátás fokozatos helyreállításában. Bár több térségben már sikerült visszakapcsolni a hálózatot, a teljes rendszer újraindítása rendkívül összetett feladat. De vajon miért ennyire bonyolult egy ilyen „újrastartolás”, és milyen tényezők nehezítik meg a helyreállítást Spanyolországban és Portugáliában?

Az energia újraélesztése: Mi az a „black start”?

A legtöbb ember azt hinné, hogy az erőművek egyszerűen csak bekapcsolhatóak, ha a hálózat helyreáll. Az igazság viszont az, hogy a legtöbb energiatermelő létesítmény maga is áramra szorul, hogy működni tudjon. A szivattyúk, szelepek, üzemanyag-ellátó rendszerek mind külső áramforrást igényelnek. Kizárólag néhány kisebb erőmű rendelkezik olyan dízelgenerátorral, amely képes önállóan elindítani a rendszert. Ezek az első „szikrák”, amelyek segítségével fokozatosan életre kelthetők a nagyobb létesítmények is.

Miért veszélyes a kapkodás?

Az újraindítás nem csupán annyiból áll, hogy „visszakapcsolják a kapcsolót”. Az elektromos hálózatnak szinkronizált frekvenciával kell működnie, különben sérülhetnek a háztartási gépek, ipari berendezések, sőt, az egész rendszer újra leállhat. A hálózat stabilitása olyan érzékeny, hogy egyetlen hibás lépés — például túl nagy terhelés egyszerre történő visszaengedése — azonnali visszaesést okozhat a sötétségbe. A szakembereknek ezért gondosan kell felmérniük, hogy melyik régiókban mennyi fogyasztás várakozik.

Bár Spanyolország és Portugália egymással szoros kapcsolatban áll energetikailag, más országokkal csak korlátozott mértékben kapcsolódnak. Franciaország és Marokkó irányából érkező áram segítséget nyújthat a helyi erőművek újraindításában, de ez szintén óvatos szétválasztást és vezérlést igényel.

Alternatív és megújuló energiaforrások

Mindkét ország jelentős mértékben támaszkodik a vízerőművekre. Portugáliában az energiaigény 25%-át, míg Spanyolországban 10%-át fedezi a vízenergia. Ezek az erőművek rendkívül előnyösek egy „black start” helyzetben, mivel nagyon kevés külső energiát igényelnek az újraindításhoz.

Kapcsolódó tartalom: Forradalmi áttörés? Sikerrel termeltek áramot a Föld forgásából

Spanyolországban és Portugáliában az elmúlt években robbanásszerűen növekedett a megújuló energiaforrások, főként a szél- és napenergia részaránya. Bár a napenergia éjszaka nem áll rendelkezésre, a szélenergia potenciálisan segíthet a rendszer helyreállításában – feltéve, hogy éppen fúj a szél. Azonban nem minden szélfarm van felkészítve arra, hogy önállóan újraindítsa a hálózatot. Ráadásul a jelenlegi időjárás viszonylagos szélcsendet jelez, ami tovább nehezíti a dolgukat.

Az energiatárolásban rejlő lehetőségek óriásiak, ám a két ország jelenleg még nem rendelkezik elegendő ipari méretű akkumulátorral ahhoz, hogy jelentős szerepet játsszanak a hálózat újraindításában. Ez a helyzet a következő években várhatóan megváltozik, de most még nem adnak komoly segítséget.