Az Apollo kilövése után ez lehet a legkalandosabb űrrepülés

A SpaceX kedden reggel indította volna a Dragon űrhajójának 14. legénységi repülését. A mérföldkőnek számító kilövést azonban héliumszivárgás miatt legalább egy nappal elhalasztották.

A történelmi küldetés az új tervek szerint augusztus 28-án indul a floridai Kennedy Űrközpont 39A indítókomplexumából. A legfrissebb információk szerint a kilövésre szerdán 3:38-kor (ET) kerül sor Floridában.

Ez az űrrepülés lehet a legkalandosabb az Apollo óta

A SpaceX négy magánűrhajóst készül olyan messzire juttatni az űrben, ahová az Apollo-korszak vége óta ember még nem repült. A legénység a történelem első kereskedelmi célú űrsétáját fogja végrehajtani.

Azonban még legalább egy napot kell várnunk arra, hogy láthassuk a SpaceX újabb történelmi jelentőségű Polaris Dawn űrhajós küldetésének indulását. Ez lesz a második szabadon repülő Crew Dragon-misszió amit a SpaceX vezérel. Az előző Inspiration4-hez hasonlóan a Polaris Dawn ismét egy teljes, magánasztronautákból álló legénységgel fog repülni.

Bár ez egy privát űrrepülés, valójában nem űrturisztikai küldetésről van szó. A célt a felfedezés és a fejlesztés vágya testesíti meg. A küldetést Jared Isaacman nevű milliárdos irányítja és finanszírozza, aki az elmúlt években a kereskedelmi űrrepülés egyik legkomolyabb alakjává vált. Már több százmillió dollárt költött arra, hogy az űrbe repüljön, és kitolja a a magánutazás határait.

Az ötlet lényege, hogy új technológiát és műveleteket fejlesszünk ki és teszteljünk …{}…, hogy az emberiség a csillagok közé utazhasson

mondta Isaacman a múlt héten az indítást megelőző sajtótájékoztatón.

A Dawn a második űrmisszió, amit Isaacman finanszíroz, és a második, amit személyesen állít pályára. A két küldetést, valamint a soron következőt a Polaris program keretében indítják azzal a kettős céllal, hogy feszegessék a magánemberek által végzett űrkutatás határait és pénzt gyűjtsenek a St. Jude Gyermekkutató Kórház támogatására. Az Inspriation4 segítségével a küldetés eddig 250 millió dollárnyi adományt gyűjtött össze.

A küldetés

Az űrrepülés első óráiban a legénység egy erősen ellipszis alakú pályán fog repülni, és akár 1400 km magasságot is elérhet a bolygó felszíne felett. Ez lesz az ember által valaha végrehajtott legmagasabb Föld körüli pályára állított küldetés.

A Resilience űrszonda ezután a Föld felszíne fölött mintegy 700 km magasságban egy körkörösebb pályára ereszkedik. A pályát kihasználva a legénység számos tudományos kísérletet tervez elvégezni a mélyűr sugárzási környezetének tanulmányozására.

Isaacman a Polaris Dawn küldetés parancsnokaként repül, Mellette foglal majd helyet a küldetés pilótája, Scott „Kidd” Poteet, az Egyesült Államok Légierejének (USAF) nyugalmazott alezredese, valamint a SpaceX első két, pályára állított alkalmazottja, Sarah Gillis és Anna Menon, akik mindketten vezető űrműveleti mérnökként dolgoznak.

A Polaris Dawn legénysége, balról jobbra: Scott „Kidd” Poteet, Anna Menon, Sarah Gillis és Jared Isaacman. Forrás: arstechnica.com

A résztvevők nem kis kockázatot vállalnak, mivel a kint töltött idő alatt nem elhanyagolható mennyiségű sugárzásnak lesznek kitéve, ezért gyűjteni fogják a biológiai adatokat a károk felméréséhez.

Ha a küldetés sikerrel jár, az emberrel való űrrepülés egy másik jelentős mérföldkövét is el fogja érni. Menon és Gillis válik majd a történelem során legmagasabban repülő két női űrhajóssá, megdöntve a NASA korábbi űrhajósának magassági rekordját.

Miért ilyen fontos a Polaris Dawn misszió?

Az egyik kritikus pont a Polaris Dawn számára az első kereskedelmi űrséta végrehajtása. A SpaceX újonnan tervezett EVA (extravehicular activity) ruháiban a Dawn legénysége kiszellőzteti az összes levegőt az űrhajóból, és kinyitja a Crew Dragon első ajtaját, hogy olyan élményben legyen része az űrhajósoknak, amelyet ma csak a töredékük él át: lebegni az űr vákuumában.

Isaacman érdeklődése az első privát űrséta végrehajtása iránt évekkel gyorsította fel a SpaceX űrruhák fejlesztését. Ezek az új továbbfejlesztett ruhák hőszabályozó anyagokkal és technológiákkal rendelkeznek, amelyek segítenek megvédeni viselőjüket a világűr zord, gyorsan változó környezetétől.

Az általános elképzelés az, hogy idővel a Starship egyre több ember számára teszi elérhetővé a Hold és végül a Mars felszínét, míg az ilyen olcsóbb űrruhák jövőbeli generációi biztosíthatják majd a felfedezést és a letelepedést.

Isaacman és legénysége számos más kutatási kísérletet is végez majd, többek között megpróbálják jobban megérteni az űrben való tartózkodással kapcsolatos, nemrégiben felfedezett, de komoly problémát jelentő neuro-okuláris szindrómát. Ez lesz az első olyan legénységgel végrehajtott küldetés is, amely a Starlink-alapú lézeres kommunikációt teszteli az űrben.