Új átverés terjed a Solanán, a csalók most tokeneket égetnek a tárcákból

Amióta világ a világ, az átverések részét képezik az életünknek. A kriptovaluta átverések 2020-tól kezdve szaporodtak meg igazán, amikor jelentős mennyiségű új, tapasztalatlan felhasználó érkezett meg az eddig ismeretlen eszközosztályba. Bár az átverések mennyisége visszaszorult a 2021 végén, 2022 elején látott szintnek, most is rendkívül óvatosnak kell lennünk.

Egyes jelentések szerint ugyanis felhasználók arról számoltak be, hogy megvásárolt eszközeik nem jelentek meg a pénztárcaegyenlegükön. Ennek a hátterében csalók egy csoportja áll, akik rábukkantak, hogyan lehet másodpercek alatt elégetni ezeket az eszközöket.

Új átverés terjed a Solanán

A Jupiter csoport egyik tagja, Slorg, arra lett figyelmes, hogy a csalók új módszert találtak arra, hogy kiszedjék áldozataik adatait. Az új átverés során a csalók egy beépített Solana token-kiterjesztést kezdtek el használni azért, hogy töröljék és ellopják áldozataik kriptokészletét.

„Képzeld el, hogy végrehajtasz egy tranzakciót, amit a tárcaelőzmények megerősítenek. Megkaptad a kriptovalutát, ugyanakkor belenézel a tárcádba, és semmi sem jelenik meg.” – mondta Slorg

Korlátlan felhasználói jog

A Jupiter közössége négy napja eszmélt az újonnan terjedő átverésre, amit egy bizonyos felhasználónál érzékeltek először. A csapat mélyebbre ásott és észrevették, hogy eszközeit egy „RED” nevű tokenre cserélték ki. A „permanent delegate” – magyarul: állandó képviselés – kiterjesztéssel rendelkező eszköz lehetővé tette a csalók számára, hogy a tranzakció lebonyolítása után mindössze hét másodperc alatt elégethessék az összes megvásárolt tokent.

A Solana hivatalos webhelye szerint az állandó delegátus kiterjesztés olyan funkciót biztosít, ami korlátlan jogot biztosít a tokent tartalmazó tárcára, ez pedig lehetővé teszi a korlátlan égetést vagy átvitelt. A funkciót eredetileg olyan helyzetekre hozták létre, mint a tévesen átvitt tokenek lekérése, visszaváltása vagy az automatikus fizetés/visszatérítés.

Elégetni az áldozat eszközeit

Slorg elmondása alapján a csalók több okból is elégethetik áldozatuk eszközeit. Ez először is káoszhoz vezet, amit a csalók szeretnek látni. A csalók számára vicces azt látni, ahogyan egy tréfájuk káoszhoz és pusztuláshoz vezet.

Fundamentális okokat tekintve az égetés arra szolgál, hogy csökkentsék a kínálatot, ezzel pedig felsrófolják egy eszköz árát. Sokszor a csalókon ragad kezdeti készletük nagy része, azonban az égetések következtében ez felértékelődik.

Slorg szerint ez nem egy szuperhatékony átverés, mivel legjobb esetben is csak 50 – 100 dolláros profithoz vezethet, ugyanakkor volt már rá példa a történelemben, hogy valaki ezt naponta, hetente megcsinálja.

A tokenomika befolyásolása

A blokklánc biztonsági szolgáltatók közül megszólalt az eset kapcsán a Beosin és a PeckShield is, akik osztják Slorg véleményét. A PeckShield szerint a csalók megpróbálják befolyásolni egy eszköz tokenomikáját, hogy manipulálhassák annak árfolyamát.

Eközben a Beosin úgy véli, hogy a csaló a funkció segítségével elhitetheti a felhasználókkal, hogy a létrehozott tokenek készlete. Az égetés következtében azonban a tokenhez kapcsolódó DeFi protokollokból könnyen nyereséget lehet szerezni.

Minden esetre érdemes nyitott szemmel járni és kellő óvatossággal telepíteni a bővítményeket. 2024 első felében több mint egymilliárd értékben loptak el kriptovalutákat óvatlan befektetőktől.