Solana alapú decentralizált Google Maps applikáció készül

A Hivemapper a Google Maps térképszolgáltatásokhoz hasonlító Solana blokklánc-alapú applikáció fejlesztésén kezdett el dolgozni. A decentralizált térképes szoftverre már gyűjtöttek is 18 millió dollárt különböző befektetőktől. Az appot a felhasználók önkéntes közreműködésével építenék fel. A közreműködő felhasználók Solana-alapú kriptovaluta tokeneket kapnak jutalomként. A felhasználók többek között autós dashcam felvételek feltöltésével járulhatnak hozzá a hálózat épüléséhez. A Hivemappernél komoly potenciált látnak egy nyílt forráskódú, mindenki által mindenhol szabadon elérhető és hozzáférhető, decentralizált, blokklánc-alapú Google Maps alternatívában.

Sok nagy név is beállt a projekt mögé

A fejlesztés megindulásához a forrásgyűjtést a Multicoin Capital vezette, a befektetők között pedig olyan nevek vannak, mint Amir Haleem, a Nova Labs alapító vezérigazgatója, Anatoly Yakavenko, a Solana Labs társalapítója, Raj Gokal, a Masterclass alapítója, Elie Seidman Tinder CEO és Jaron Waldman, Apple Maps fejes. Haleem a projekt miatt a Hivemapper igazgatótanácsába is be fog ülni. A hálózat a felhasználókat HONEY tokenekkel fogja jutalmazni a térkép bővítéséért.

Seidman annak idején a Yahoo Maps projekten is dolgozott, így ő első kézből tapasztalhatta meg, hogy a Google Maps hatalmas fölénye ellen mennyire nehéz alternatívát felépíteni. Véleménye szerint ez a monopólium káros a piacra nézve. A legnagyobb akadályt az a rengeteg pénz jelenti, ami egy ilyen hatalmas térképadatbázis kiépítéséhez szükséges. A Solana-alapú decentralizált Google Maps alternatívaként pozícionált Hivemapper ezt úgy próbálja megkerülni, hogy a térkép adatbázist jelentős részben magukkal a felhasználókkal építené fel. Bár ezt úgy állítják be, mintha a „decentralizáció” nevében hozott tudatos döntés lenne, valójában elég valószínű, hogy az egyébként elháríthatatlan anyagi akadályok leküzdésére találták ki. Persze ez alapvetően a felhasználóknak is jó lehet, a jutalomként kapott tokenek miatt.

A projekthez a Hivemapper saját dashcamet is piacra dob (surprise, surprise), amely automatikusan jutalmazza majd a felhasználókat a tokenekkel. A dashcamet 449 dollárért, azaz körülbelül 150 ezer forintért fogják árulni. Egy átlagos, korrekt minőségű autós dashcam egyébként nagyjából 30-50 ezer forintba kerül, de már 10-25 ezer forint között is találni egyszerűbb modelleket. Az, hogy milyen előnye lenne a Google Maps alkalmazásaival szemben a Solana-alapú Hivemappernek, egyelőre nem világos.