Sikeresen teszteltek 30 CBDC felhasználási lehetőséget

A Nemzetközi Fizetések Bankja és a Bank of England közösen kísérletezett a CBDC-kre épített API-kkal, és a kiadott eredmények bíztatóak a digitális jegybankpénz jövőjét illetően. 

A Nemzetközi Fizetések Bankja a világ központi bankjait tömöríti, melynek Londonban van az innovációs központja. Ez a szervezet működött most együtt a Bank of Englanddel, hogy leteszteljenek 30 központi banki digitális valuta (CBDC) összesen 33 felhasználási lehetőségét (beleértve az offline fizetéseket is) különböző API funkcionalitásokon keresztül. A modern fejlesztésekben gyakran használt API-k azt teszik lehetővé, hogy különböző technológiák egy egyszerű adatkapcsolaton keresztül tudjanak kommunikálni egymással.

“A Project Rosalindnek elnevezett fejlesztés célja az, hogy megvizsgálja, hogyan tud egy API réteg támogatást nyújtani a lakossági CBDC-k számára, és hogyan tudják ezek a megoldások megkönnyítenii a biztonságos fizetést különböző felhasználási esetekben” – mondta Francesca Hopwood Road, a BIS Innovation Hub London Centre vezetője.

A Bank of England a várható nagy kereslet miatt egy digitális font bevezetését fontolgatja. A tervek szerint a digitális pénz főkönyvéhez egy API-t írnának, amin keresztül a magánszektor cégei kommunikálni tudnának a CBDC-vel, és elkészíthetnék saját fejlesztéseiket, mint például az automatikus fizetéseket. „Számtalan lehetőséget látunk, hogy a piac hogyan tudná felhasználni ezt a technológiát” – fogalmazott Hopwood Road a Project Rosalind lehetőségeiről egy CoinDesk interjúban.

A kísérletben több lehetőséget is teszteltek, mint például az online, offline, bolti QR-kódos, mobiltelefonos, intelligens kártyákkal végzett és más alternatív fizetéseket. A projekt fejlődést hozhat a mikrofizetések terén is: „Az egyik általunk tesztelt felhasználási eset egy gyermek-szülő pénztárca volt, és azt vizsgáltuk, hogy hogyan lehet ilyen forgatókönyvben jól használni a technológiát. Kérdéseink között volt a felelős költekezés, a zsebpénz elosztása, hogyan fizessenek a szülők a gyerekeknek, és hogyan költhetik el ezt a pénzt a gyerekek különböző helyszíneken és különböző dolgokra” – avatta be a sajtót a részletekbe Hopwood Road.

A Project Rosalindet megelőzte, hogy áprilisban a BIS a Bank of Englanddel közösen a Project Meridianról adott ki egy jelentést, amely az elosztott főkönyvi technológia alkalmazását vizsgálta a bankközi tranzakciók lebonyolításában – ezt követte most a végfelhasználókra fókuszáló kutatás. Egyre több központi bank vizsgálja a CBDC-k kibocsátását, és néhány ország, például Nigéria és a Bahamák már élesben is kipróbálták fejlesztéseiket.

„Fókuszunk egyre inkább a CBDC-k területére vetül, legyen szó a nagy- vagy kiskereskedelmi szektorról. Különböző dimenziókban kísérletezünk és vizsgálódunk, beleértve a határokon átnyúló fizetéseket, az offline fizetéseket és a biztonsági megoldásokat” – mondta Hopwood Road. – Az ezekkel kapcsolatos kísérletek nagyon fontos elemei a CBDC-k kutatásának, és olyan területek, amelyekre a központi bankok egyre inkább figyelmet fordítanak” – tette hozzá.

A Quant blokklánc-fejlesztő cég pénteken jelentette be, hogy az UST digitális platformmal közösen csatlakozik a Project Rosalindhez. A Quant biztosítja a mögöttes infrastruktúrát és a blokklánc platformot, valamint a biztonságos intelligens szerződéseket és a központi banki főkönyvek megváltoztathatatlanságát, míg az UST építi ki a Rosalind API réteg felhasználói interfészét.