11 év után visszaszerezte elveszettnek hitt bitcoinjait egy tárcatulajdonos

Óriási sikert ért el egy Bitcoin tárca tulajdonosa, miután elfelejtette a jelszavát. A 3 millió dollár értékű tárca feltörésének kísérlete 11 évnyi szenvedés után sikerrel járt. Alapvetően mindenki örül, ha mondjuk talál 10 dollárt vagy egy egy ötezer forintos bankjegyet, képzeljük el, mit érezhet ez a tulajdonos 3 millió dollár megszerzése után. Egy legendás név áll a sikeres történet mögött, Joe Grand villamosmérnök, aki online Kingpin néven is ismert. Őt kereste meg egy magát megnevezni nem óhajtó személy, hogy segítségét kérje a 43,6 BTC-hez való hozzáférési szavakat tartalmazó titkosított fájl feltörésében.

Nagy szerencse kellett hozzá, hogy Kingpin bejusson a Bitcoin tárcába

A tulajdonos, hogy a lehető legjobban megvédje kriptóját, korábban egy Roboform nevű véletlenszerű jelszógenerátort használt. Sajnos azonban nem sokkal később elvesztette a jelszót. A tulajdonos nagyon paranoiás lett, hogy valaki feltöri a számítógépét, és megszerzi a jelszavát, ezért Kingpin segítségét kérte, hogy megpróbálja visszaszerezni mások előtt a pénzét. Grand egyébként korábban már segített egy másik tulajdonosnak visszaszerezni több mint 2 millió dollárnyi kriptóhoz való hozzáférést 2022-ben. De elmondása szerint elég sokan keresik meg, hogy segítsen nekik hasonló helyzetekben. Általánosságban Grand elutasítja a jelentkezők többségét, de most úgy döntött, hogy segít ennek a tárcatulajdonosnak. Egy YouTube-videót is készített a történetről, amelyben maga a tulajdonos mondta el, hogy mi történt. „Generáltam egy jelszót, lemásoltam, beletettem a tárcába, mint jelszó, és egy szöveges fájlba is, amit aztán titkosítottam„.

Abban az időben, amikor a tulajdonos elvesztette a hozzáférést a tárcához, a Bitcoin értéke 3000 és 4000 dollár között volt. Mivel azonban a bitcoin ára több mint 20000 százalékkal emelkedett (most: BTC Price BTC Price ), a tulajdonos úgy döntött, hogy Grandhoz fordul. Ő pedig egy, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által kifejlesztett eszközzel darabokra szedte a jelszógenerátor kódját. Szerencséje volt. A RoboForm akkor használt verziójában ugyanis nem teljes egészében egyedi, véletlenszerű kimenetel volt a jelszógenerálás minden alkalommal. Ahogy Grand elmondta, a RoboForm jelszavai véletlenszerűen generáltnak tűnnek, mégsem azok. A szoftver régebbi verzióinál, ha az időt meg tudja változtatni, akkor a jelszógenerálást is befolyásolhatja valaki. Grand úgy tudta becsapni a rendszert, hogy visszaállította az időt 2013-ra, amikor a jelszót generálták, és néhány sikertelen próbálkozás után végül ugyanazt a jelszót sikerült újra létrehozni. A hacker szakértő ezután kollégájával, Brunóval együtt több millió lehetséges jelszót generált. Végül sikerült feltörnie a kódot, de azért Grand szerint ez nagyban a szerencsén múlott.