Döntött az SEC: nem számít értékpapírnak a két legnépszerűbb stabilcoin

A stabilcoinok megítélése évek óta folyamatos vita tárgyát képezi az iparági szereplők és a szabályozótestületek között. A hagyományos, fiat valutához kötött digitális eszközök kiváló átjárást biztosítanak a hagyományos pénzügyi és a digitális pénzügyi rendszer között, egyfajta hídként szolgálva a decentralizált pénzügyi világ számára. A gyors, alacsony költségvetésű és árfolyam-ingadozásoktól mentes eszközök azonban úgy néz ki, most végleg fellélegezhetnek.
A Tether és a Circle által kibocsátott stabilcoinok az amerikai tőzsdefelügyelet legfrissebb döntése szerint nem minősülnek értékpapírnak, így ezek kibocsátásához és visszaváltásához nincs szükség regisztrációra. Ez a lépés jelentős precedenst teremthet az egész piac számára.
Végleges állásfoglalás a stabilcoinok kapcsán
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete hivatalos állásfoglalásban közölte, hogy a két legnépszerűbb stabilcoin, az USDT és az USDC, nem számít „fedezett” értékpapírnak. Ez azt jelenti, hogy sem a mintelést, sem a visszaváltást nem szükséges regisztrálni a tőzsdefelügyeletnél.
A két legnagyobb stabilcoin-kibocsátó, vagyis a Tether és a Circle, számára ez óriási lépést jelent, mivel a két dollárhoz kötött eszköz használatának és elfogadásának a növekedése immáron jogilag is megalapozásra került. Az Egyesült Államok törvényhozása mindeközben új jogszabályok kidolgozásával foglalkoznak, hogy pontosabb behatárolást kapjanak a stabil digitális eszközök. Ezt a képviselőház a héten szavazta meg.
A STABLE névre keresztelt törvényjavaslat keretet teremtene a dollárban denominált stabilcoinok számára, ahogyan azok betartanák a tartalék- és tőkekövetelményeket, beleértve a pénzmosás elleni általános szabványokat.
„A fedezett stabilcoinok nem értékpapírok”
Az SEC pénteki közlése szerint a fedezett stabilcoinok kibocsátására és visszaváltására nem terjednek ki az értékpapír-törvények, mivel nem számítanak annak. Angolul ez a security besorolás, amely olyan eszközöket foglal magába, mint a részvények és ETF-ek.
Az amerikai hatóság szerint az előbb említett kibocsátók megfelelő mennyiségű tartalékkal rendelkeznek. A Tether és a Circle a világ két legnagyobb tabilcoin-kibocsátójának számít, együttes értékük a CoinGecko szerint meghaladja a 200 milliárd dollárt. Ezzel az USDT és az USDC a teljes stabilcoin-piac 86%-át teszik ki, ahol a maradék 14%-ot olyan piaci szereplők birtokolják, mint az USDS, az Ethena USDe, a Dai, vagy a nemrégiben dollárhoz kötött értékétől elmozduló First Digital USD.
Az SEC mindemellett azt is kijelentette, hogy azok, akik fedezett stabil digitális eszközöket kívánnak létrehozni, vagy visszaváltani, most már megtehetik ezt a felügyelet értesítése nélkül is.
„Azoknak a személyeknek, akik részt vesznek a stabilcoinok mintelésében, valamint visszaváltásában, tranzakcióikat nem kell regisztrálni a jövőben a hatóságoknál.” – áll a közleményben
Ez a döntés precedenst teremthet a jövőbeli kriptovaluta-perekkel kapcsolatban. Gary Gensler leváltását követően az első lépés a stabilcoin-piac innovációjában a februárban jóváhagyott hozamot generáló stabilcoin-regisztráció volt, mely a tőzsdefelügyelettől megkapta az értékpapír – vagyis a security – státuszt.
Az USDT helyzetében ez kiváltképp érdekes szituáció lehet, miután az Európai Uniós MiCA-törvények szerint nem számít a Tether-produktum elfogadott stabilcoinnak. Előfordulhat, hogy az amerikai döntés hatására változhat az EU-s nézőpont is? Idővel kiderül.