SBF szülei több millió dollárt adományoztak munkáltatójuknak az FTX pénzéből

Az FTX beperelte Sam Bankman-Fried szüleit, akik mindketten a Stanford jogi professzorai, amiért állítólag több millió dollárt folyósítottak a vállalat pénzeszközeiből.

A Stanford Egyetem közölte, hogy teljes egészében visszaadja a csődbe ment FTX kriptotőzsdétől kapott támogatást (5,5 millió dollár). A döntés azután született, hogy egy Sam Bankman-Fried szülei ellen indított perben azt állították, hogy az iskola több millió dollárnyi adományt kapott a lopott pénzből.

Az Egyetem azt mondta, hogy az FTX Alapítványtól és a hozzá kapcsolódó cégektől az ajándékokat „a világjárvánnyal kapcsolatos megelőzésre és kutatásra” kapta – közölte a Stanford szóvivője.

„Tárgyalásokat folytattunk az FTX adósok ügyvédeivel, hogy visszaszerezzük ezeket az adományokat, és az összegeket teljes egészében visszaadjuk” – mondta a szóvivő.

A per célja, hogy visszaszerezze azokat a pénzeszközöket, amelyeket a vállalat szerint Joe Bankman és Barbara Fried „csalárd módon átutalt és eltulajdonított”. A kereset szerint Bankman több mint 5,5 millió dollárt adományozott a Stanford Egyetemnek.

A Bankman Friedet képviselő ügyvédek nyilatkozatot adtak ki, amelyben a per állításai szerintük „teljes mértékben hamisak” és az egész csak „egy veszélyes kísérlet arra, hogy megfélemlítsék Joe-t és Barbarát, és aláássák az esküdtszéki eljárást néhány nappal a gyermekük tárgyalásának kezdete előtt”.

A világhírű FTX kriptotőzsde tavaly novemberben ment csődbe. Most egy szövetségi nyomozás vizsgálja a céget, amit az ügyészek az USA történetének egyik legnagyobb pénzügyi csalásának neveztek.

A 31 éves Sam Bankman-Fried ártatlannak vallotta magát többszörös csalás és összeesküvés vádjában. A tervek szerint október 3-án áll bíróság elé.

A szülők szerepe az FTX-nél

A vád szerint SBF apja már 2018-ban széles körű felügyeletet gyakorolt a vállalat felett, nem hivatalos tanácsadóként, később pedig fizetett alkalmazottként.

A per azzal is vádolja őt, hogy segített eltussolni a csalást, többek között azzal, hogy egy esetben „nem vizsgálta ki egy bejelentő panaszát, amely azzal fenyegetett, hogy az FTX Group tönkre mehet”.

Bankman-Fried édesanyja, a jogi etika szakértője, soha nem töltött be hivatalos pozíciót fia kriptoimbirodalmában. A perben viszont azt állítják, hogy tanácsadóként is szerepet játszott, különösen amikor fia bőséges politikai adományairól volt szó. A kereset szerint úgy jellemezte magát, mint fia „nem bűnözői jellegű bűntársa”. SBF az FTX Group több alkalmazottjával tudatta, hogy a politikai hozzájárulások – a hozzájárulások címzettjei, összegei és a közzétételi követelmények – tekintetében az anyja útmutatásaira kíván támaszkodni, és arra ösztönözte őket, hogy ők is tegyenek így.