Saylor, a Microstrategy vezérigazgatója 180 fokos fordulatot vett a Bitcoinhoz kapcsolódó álláspontjában?

A Microstrategy elnöke egy október 20-i interjúban azt mondta, hogy a bitcoinosoknak nem kell saját privát kulcsot tartaniuk, és bízniuk kell a kormányokban és a pénzügyi intézményekben, mivel ezek a hatóságok soha nem koboznák el a központosított tőzsdéken tartott Bitcoint. A hab a tortán az volt amikor hozzátette, hogy bárki, aki az államilag elrendelt lefoglalás lehetőségére gondol, az „paranoiás kriptoanarchista”. Saylor „lázító trópusnak” nevezte Franklin D. Roosevelt 6102-es végrehajtási rendeletének lehetséges megismétlését, amikor az amerikai kormány lefoglalta az amerikaiak aranyát, hogy megállítsa a nagy gazdasági világválságot.

Saylor  mostani mondatai teljesen ellentmondanak annak, amit évek óta mond. A bitcoinosok gyorsan és hevesen reagáltak erre.

„Még egyszer: Saylor egy kibaszott kísértet” – mondta a Bitcoin Magazine technikai szerkesztője, Shinobi, míg a Bitcoin OG Mandrik azt tweetelte: »Michael Saylor egy abszolút idióta«. Ilyen és ehhez hasonló kommentek tucatjai árasztották el az X-et.

A következő blokkméret háború

Több bitcoinos is a X-en rávilágított egy potenciálisan katasztrofális konfliktusra, ami kibontakozóban van egy hard fork miatt, ami a Bitcoin nagyvállalati és intézményi tulajdonosainak érdekei mellé állna.


„Azokat az embereket, akik a Bitcoin TradFi elfogadására koncentrálnak, nem érdekli a protokoll fejlesztése és a hálózat skálázása, mert nem érdekli őket az a Bitcoin birtoklása.” – írta Jameson Lopp, a Casa kripto letétkezelő cég technológiai igazgatója. „A következő csata a Bitcoin jövőjéről fog szólni”.

Samson Mow, a Jan3, egy elfogadásra összpontosító cég vezérigazgatója csatlakozott Lopp véleményéhez, és már egy 2024 márciusában adott interjúban is figyelmeztetett arra, hogy mi történne, ha Saylor úgy döntene, hogy támogatja a BlackRock hard forkot.

Amióta a BlackRock a Bitcoin ETF-ek fő mozgatórugójaként jelent meg, a bitcoinosok megkongatták a vészharangot. Ez egy újabb, a 2015-2017-es Bitcoin blokkméret-háborúhoz hasonló ellenséges hangulatot okozhat. Az a hasadás kettészakította a Bitcoin közösséget, ugyanis a két oldal kétféle kimenetelért versengett: a hálózat blokkjainak kis méretben tartásáért vagy a méretük növeléséért.

Végül a „kis blokkok” tábora győzött, és a Bitcoin tranzakciók száma továbbra is korlátozott maradt az alaprétegben. A skálázás pedig olyan rétegeken keresztül történt, mint a Lightning Network.

A BlackRock jelenléte és példátlan Bitcoin-felhalmozása félelmet keltett a Bitcoin-közösségben, hogy megpróbálnak egy olyan hard forkot keresztülvinni, amely a hatáskörükön – vagy a velük együttműködő szabályozó hatóságok hatáskörén – kívül eső BTC-t feketelistára helyezné. Ez egy kettős láncot hozna létre, ahol nagyszámú Bitcoin ragadna egy steril, őrzött és végső soron felügyelt blokkláncban.

„Készen álltok arra, hogy Saylort megbuktassátok, ha ő a rossz oldalon áll ebben a csatában?” – kérdezte Mow,

Néhány bitcoinos ahelyett, hogy leszólta volna Saylort, inkább azzal érvelt, hogy a közösségnek nem kellene bálványoznia az egyes személyiségeket. „Ne egyszerűsítsük le. Ne legyenek hőseink. Ez megoldja az összes problémát ebben a témában.” – írta az álneves Hodlnaut.