A Satoshi-rejtély kirakósának újabb darabja kerül a helyére
Satoshi Nakamoto, a Bitcoin megalkotója, sikeresen elrejtette kilétét és ügyesen eltüntette a nyomokat maga után. Sokáig titokban is maradtak a Bitcoin kezdeti történetének részletei, most azonban egy újabb felfedezés került napvilágra.
A Wicked Bitcoin egy új elemzést tett közzé, amely szerint egyértelmű, hogy Nakamoto a Bitcoin korai időszakában aktívan bányászott. Mivel ugyanis nem részesítette magát semmiféle „alapítói jutalomban” és több BTC-t is küldött a projekt kezdeti közreműködőinek, a birtokában lévő érmék kizárólag a bányászatból származhattak.
Biztosra vehető tehát, hogy Nakamoto jelentős mennyiségű bitcoint bányászott, azt viszont nem tudjuk, hogy pontosan mennyit. Soha nem nyilatkozott erről nyilvánosan, csak egy alkalommal írta azt, hogy „sok BTC-t birtokol”. Az egyik legfontosabb forrás egy 2013-as tanulmány, amely Nakamoto bányászati tevékenységére utal a „Patoshi-minta” alapján. A kutatás szerint egy korai, nagy bányász megváltoztatta az adatblokkok rögzítésének módját. Az esetet sokan Nakamotóhoz kötik, mivel ő értette legjobban a rendszer működését. Később Jameson Lopp, a Casa társalapítója, 2022-ben tovább finomította a kutatást, új elemzésekkel kiegészítve a rejtélyes bányász tevékenységét. Lopp megállapította, hogy a bányász nem a profit maximalizálására törekedett, ami sokak szerint újabb bizonyíték arra, hogy a „Patoshi” valójában Satoshi Nakamoto volt.
A Satoshi-rejtély továbbra is megoldatlan
A rejtélyt tetézi, hogy hiányoznak a 2009-es Bitcoinra vonatkozó történelmi adatok. Amit eddig feltártak, az néhány nyilvános e-mail listából és magánlevelezésből áll, amelyeket az évek során közzétettek (néhányat bírósági tárgyalások kényszerítettek ki). Ez azt jelenti, hogy nem igazán van konkrét idővonalunk, és információ sem arról, hogy mi történt és miért.
A Wicked Bitcoin legújabb elemzése ugyanakkor rávilágított arra, hogy egy érdekes szakadék található a Patoshi-minta alapján vizsgált bányászati blokkok időbélyege között, különösen 2009 elején. A kutatók szerint ezekben az időszakokban a „Patoshi bányász” leállhatott, majd újraindulhatott. Ebből Wicked arra következtet, hogy Satoshi talán azt tesztelte, mennyire állna ellen a Bitcoin hálózat egy 51%-os támadásnak. Állításában lehet is valami, hiszen Nakamoto egyik célja az volt, hogy bebizonyítsa, a Bitcoin hálózat addig marad biztonságos, amíg a résztvevők többsége becsületesen együttműködik.
Kapcsolódó: Az 51%-os támadás már nem megvalósítható a BTC és ETH hálózatán
Wicked elmélete azonban további bizonyítékokra és elemzésre szorul. Annyi viszont biztos, hogy Nakamoto titokzatossága és a korai bányászat részletei még közel 16 évvel később is sok kérdést hagynak megválaszolatlanul.