Hányan használnak valóban bitcoint Salvadorban?

Ha bitcoinbarát országokra gondolunk, nagy eséllyel Salvador az első, ami eszünkbe jut. Itt ugyanis a BTC a hivatalos fizetőeszköz, az elnök bitcoin-maxi, és a sarki zöldségárus is elfogadja a bitcoinos fizetéseket. Nemrégiben készült egy felmérés arról, mit gondol a salvadori fiatalság erről a rendszerről, és az is kiderült, hogy hányan használják valóban a BTC-t fizetéseiknél.

Fontos tudni, hogy a felmérésben 1 224 személy vett részt, akik mind 18 és 29 év közöttiek. A megkérdezettek 71%-a külvárosi területeken él és főállásban dolgozik.

A kutatás során kilencvenkét százalék válaszolta azt, hogy nem használ Bitcoin-t tranzakciókra, 0,5% pedig azt válaszolta, hogy „nem tudja” vagy nem értette a kérdést. Sokan voltak, akik úgy gondolták, hogy Salvadornak inkább az oktatásra vagy az ipar előmozdítására kellene összpontosítania.

Még ha a bitcoint nem is annyira, de Bukelét támogatják

A Bitcoin iránti nyilvánvaló közömbösségük ellenére a válaszadók bizakodónak tűntek a token legnagyobb salvadori támogatójával kapcsolatban: Nayib Bukele elnökkel.

A megkérdezetteket arra kérték, hogy értékeljék Bukele elnöki munkáját egy 0-tól (rossz) 10-ig (kiváló) terjedő skálán. Az értékelési pontszámok átlaga 8,43 volt. Bukele kormánya egy hasonló skálán 7,49 pontot kapott, a nemzetgyűlés pedig 6,94-et.

A túlnyomó többség azt is elmondta, hogy „optimista” az ország jövőjét illetően, és mintegy 80%-uk semleges vagy pozitívan nyilatkozott a nemzet pénzügyi helyzetéről.

A Criptonoticias spanyol nyelvű médium megjegyezte, hogy „mostanáig a salvadoriak körében a Bitcoin elfogadási aránya a 20%-os szint körül mozgott”. A José Simeón Cañas Közép-Amerikai Egyetem (UCA) 2024 januárjában közzétett hasonló tanulmánya 10% feletti BTC-elfogadási arányról számolt be. De még ez is meredek csökkenésre utal a 2021-ben és 2022-ben végzett felmérésekhez képest, amelyek 20% feletti BTC-használatot mutattak ki.

Bukele nemrég elismerte, hogy magasabb elfogadási arányban reménykedett, amikor 2021 szeptemberében benyújtotta a törvényjavaslatot, amely a BTC-t törvényes fizetőeszközzé tette.

Fontos hozzátenni, hogy vannak területek, amelyeken bizonyítottan pozitív hatása volt a bitcoinnak, ilyen például a turizmus. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez (ENSZ) tartozó intézmény legfrissebb tanulmánya szerint Salvador turizmusa 35%-kal nőtt 2019 óta. Ekkor vette át Nayib Bukele a ország elnöki posztját.

A felmérés eredményei rávilágítanak azokra a kihívásokra, amelyekkel Salvador kormánya szembesül a Bitcoin bevezetésének előmozdítása terén. Bár Bukele elnök továbbra is népszerű, a lakosság érdeklődésének hiánya a Bitcoin tranzakciókra való használata iránt kérdéseket vet fel kriptopénz-kezdeményezéseinek hosszú távú életképességével kapcsolatban. Ahogy a nemzet továbbra is navigál a digitális eszközökkel való kapcsolatában, a hangsúlyt talán át kell helyezni a polgárok aggodalmainak kezelésére és a szélesebb körű gazdasági fejlődés előmozdítására.