Saját magunk is nyomtathatunk áramtermelő nanogenerátort

A triboelektromos nanogenerátor (TENG) egy olyan szó, ami mintha a Star Trek univerzumából lépett volna elő. Pedig ha minden jól megy, ez fogja megváltoztatni az áramelőállítást a jövőben. Az ilyen berendezések a triboelektromos hatást hasznosítják áram előállításához. A hatás lényege, hogy bizonyos anyagok egymáshoz érintése, dörzsölése, majd szétválasztása elektromos töltést generál.

Gondoljunk arra, hogy ha a fejünkhöz dörzsölünk egy lufit, vagy lecsúszunk egy csúszdán. Ha megfelelő anyagokat keresünk a folyamathoz, akkor jelentősebb töltést állíthatunk elő, ha pedig nagyon sokszor ismételgetjük a folyamatot egymás után, akkor már hasznosítható mennyiségű energiához jutunk.

A TENG előállítása 3D nyomtatóval

Egy nemrégiben közzétett elemzésben Leo N.Y. Cao, Erming Su, Zijie Xu, és Zhong Lin Wang azt mutatja be, hogyan lehet egy működőképes TENG-et előállító egy standard 3D nyomtatóval. A legdurvább ebben, hogy komoly szakértelem nem szükségeltetik hozzá, csak néhány kereskedelmi forgalomban kapható szál és egy csomó PTFE gyöngy.

A nyomtatáshoz először is elektromosan vezető PLA filamentre van szükségünk, majd készítsünk egy alapot egy sor csatornával. A nyomtatás felénél álljunk meg, majd tegyük be a PTFE gyöngyöket. Ezután néhány réteg erejéig normál filamentre váltunk, hogy szigetelést készítsünk. Utána pedig megint vezető filamentre váltunk, hogy a gyöngyöket a szerkezet belsejébe zárjuk.

Ezután már csak LED vezetékeket kell a nyomtatásunk tetejére és aljára rögzíteni, aztán rázzuk meg az egészet. Ha minden jól ment, akkor a PTFE gyöngyök mozgása által generált energiától a LED-ek világítani kezdenek. Azért annyira nem kell örülni, mert magas feszültségünk lesz, de alacsony áramtermelő képességünk. Ahogy a hasonló más energiatermelő elméletek esetén, a TENG-ből is elég sokra van szükség ahhoz, hogy érdemi mennyiségű energiát tudjunk előállítani. De legalább ezt már otthon is meg lehet csinálni.