Ross Ulbricht szabad: Donald Trump aláírta a feltétel nélküli kegyelmet
Ross Ulbricht egy amerikai programozó és vállalkozó, aki a legismertebb online feketepiac, a Silk Road, alapítója. A Tor hálózaton működő, Bitcoin-alapú piactér anonim lehetőséget kínált mindenki számára különféle áruk és szolgáltatások megvásárlására, beleértve az illegális kábítószereket és egyéb tiltott termékeket. Az oldal 2011-ben indult, Ulbrichtot azonban 2013 októberében letartóztatták.
Donald Trump beiktatását követően már a második napján azonban teljes és feltétel nélküli kegyelmet adott Ross Ulbricht számára. Az életfogytiglani börtönbüntetést már kampányígéretében eltörölte, ténylegesen azonban csak második napján törölte el.
Ross Ulbricht szabad!
Donald Trump, az Egyesült Államok 47. elnöke, kedden hivatalosan is kegyelmet adott a Silk Road feketepiac alapítójának, Ross Ulbrichtnak. A republikánus politikus nyilatkozatában elmondta, felhívta Ulbricht édesanyját, hogy közölje vele a hírt. Trump kampányát ugyanis Ulbricht édesanyja és a Libertárius Mozgalom is erősen támogatták.
Az elnök hozzátette, az Ulbrichtra 2015-ben kiszabott két életfogytiglani és a további 40 év börtönbüntetés „nevetséges” ítélet. Ügyére a kriptovaluta-közösség széles körben felfigyelt, többen fejezték ki támogatásukat a programozó mellett, a Free Ross kampány pedig azonnal reagált Trump cselekedetére.
A posztban az alábbi üzenet állt:
„Szavakkal nem tudjuk kifejezni, mennyire hálásak vagyunk. Trump elnök tartotta a szavát, és megmentette Ross életét. ROSS SZABAD EMBER!!!!”
A Silk Road alapítójának története
A Bitcoin-alapú feketepiac 2011-ben indult el és hamar hatalmas népszerűségre tett szert. Az anonim vásárlás miatt azonban hamar felfigyeltek rá a hatóságok is. Az ügyészek szerint több mint másfél millió tranzakciót bonyolítottak le a Silk Road-on, ezek értéke pedig meghaladta a 213 millió dollárt.
Ross Ulbrichtet 2013-ban tartóztatták le, 2015-ben pedig életfogytiglani börtönbüntetést kapott. Az ítélet nem tartalmazott feltételes szabadlábra helyezési lehetőséget sem, ügye pedig nagy port kavart. Ez volt az első precedensértékű eset az online bűnözés elleni harcban, valamint szabadságjogi vitákat indított el. A kriptovaluta-közösség azonnal beállt Ulbricht mögé annak ellenére, hogy a programozót pénzmosás, hackertevékenység és kábítószer-kereskedelem elősegítésével vádolták meg.
Az életfogytiglani büntetés azonban kifejezetten aránytalannak tűnt, mivel mások, hasonló bűncselekményekért sokkal enyhébb büntetést kaptak. Kritikusai szerint az ítélet szimbolikus volt, és elsődleges célja a szabadság és az anonimitás elleni fellépés volt. Ulbricht támogatói szerint a vádlott a börtönben jó magaviseletet tanúsított, segített más raboknak az önfejlesztésben is.
Trump és a kampányígéret
Donald Trump először 2024 májusában, a Libertárius Nemzeti Kongresszuson, adott hangot Ross Ulbricht támogatásának, és megígérte, hogy már az első napján enyhíti büntetését, ha megválasztják. Végül erre csak második napján került sor, novemberi győzelmét követően azonban a 40 éves programozó azonnal köszönetet mondott mindenkinek, aki Donald Trumpra adta le a voksát.
A Silk Road egykori alapítója így nyilatkozott az X-en:
„Bízom benne, hogy Donald Trump betartja az ígéretét, és ad nekem egy második esélyt. 11 év sötétség után végre megláthattam a szabadság fényét az alagút végén.”
Ulbricht édesanyja és más támogatócsoportok évek óta kampányolnak a vádlott kegyelméért. Petíciók mellett politikai vezetőknél lobbiztak, azonban Donald Trump volt az első, aki ténylegesen is foglalkozott a programozó-vállalkozó ügyével. Kíváncsian várjuk, Trump vajon betartja-e többi ígéretét. A stratégiai bitcoin-tartalék létrehozása mellett a kriptovalutákat támogató elnöki tanácsadó testület felállítása és a SAB 121 hatályon kívül helyezése lehet jelentős befolyással a digitális eszközök piacára.