Robbanás leplezte le az áramlopással működő Bitcoin-bányát
![Robbanás leplezte le az áramlopással működő Bitcoin-bányát, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2025/02/shutterstock_745400287-gID_7.jpg)
Egy robbanás leplezett le egy illegális Bitcoin-bányászati műveletet Malajzia egyik városában, ahol a hatóságok lopott árammal működtetett bányászgépeket találtak.
A malajziai Bandar Puncak Alam városában történt robbanás egy újabb példája az országban egyre növekvő problémának, a kriptovalutához kapcsolódó áramlopásnak. A helyi médiabeszámolók szerint kedden, 11:41-kor egy helyi lakos vészjelzést adott le, miután füst és lángok csaptak fel a Lorong Cekara Purnama utcában található egyik házból.
A tűzoltók 16:45-kor oltották el a lángokat, és ekkor egy összetett, illegális Bitcoin-bányászati rendszert fedeztek fel az épületben. A házban kilenc Bitcoin-bányászgép, légkeverő ventilátorok és egy D-link router volt üzembe helyezve, mindegyik egy jogosulatlan elektromos hálózatra csatlakoztatva.
Egyre növekvő probléma Malajziában
Az illegális Bitcoin-bányászat és az áramlopás egyre nagyobb kihívást jelent Malajziában, és a hatóságok komoly erőfeszítéseket tesznek az ügy kezelésére. Bár maga a Bitcoin-bányászat az országban nem törvényellenes, az elektromos hálózat megbolygatása és az áramlopás bűncselekménynek minősül az Elektromos Energiaellátási Törvény (Electricity Supply Act) 37. szakasza alapján, amely akár 100 000 maláj ringgit (kb. 23 700 USD) pénzbírsággal és akár öt év börtönbüntetéssel is járhat.
A hatóságok most nyomozást indítottak, hogy azonosítsák és elfogják a felelősöket.
Az ország elektromos infrastruktúráját rendszeresen célba veszik a bányászok, akik nagy mennyiségű áramot használnak fel az eszközeik működtetésére. A Bandar Puncak Alam-i eset pedig korántsem egyedi. Csupán az előző hónapban a thaiföldi rendőrség egy hasonló bányászati műveletet számolt fel Chonburi tartományban, amelynek során több mint 1 000 bányászgép lopott el körülbelül 3 millió dollár értékű áramot.
Óriási veszteségek az áramlopás miatt
Malajziában a kriptovalutához kapcsolódó illegális tevékenységek óriási pénzügyi károkat okoztak. Egyes becslések szerint az ország 2018 és 2023 között mintegy 750 millió dollárnyi veszteséget szenvedett el az áramlopások miatt.
Négy évvel ezelőtt a hatóságok több mint 1 000 Bitcoin-bányászgépet foglaltak le Miri városában, Sarawak államban, miután kiderült, hogy a bányászok 2 millió dollár értékű áramot használtak fel jogosulatlanul. A malajziai hatóságok akkor 1 069 lefoglalt bányászgépet semmisítettek meg egy gőzhengerrel zúzva szét az eszközöket – ez a látványos megsemmisítési akció bejárta a világsajtót is.
A Bitcoin árfolyamának emelkedése és az energiafogyasztás növekedése
A 2024-es évben a Bitcoin árfolyama jelentősen megugrott, és a CoinGecko adatai szerint jelenleg 97 000 dollár körül mozog. A digitális eszköz iránti növekvő érdeklődés azonban tovább súlyosbítja az energiafogyasztás problémáját.
A kutatók becslései szerint a Bitcoin bányászatának éves energiafogyasztása eléri a 155–172 terawattórát (TWh), amely megegyezik egy közepes méretű ország, például Lengyelország teljes éves villamosenergia-felhasználásával. Ez tovább növeli az aggályokat az áramlopásokkal és az iparág környezeti hatásaival kapcsolatban.
Ahogy a Bitcoin árfolyama emelkedik, és egyre több bányász próbál profitálni belőle, a hatóságok előtt álló kihívások is növekednek. Malajziában az illegális bányászok elleni fellépés kiemelt fontosságú lett, hiszen az áramlopások nemcsak a közműszolgáltatóknak okoznak óriási veszteségeket, hanem az áramhálózat stabilitását is veszélyeztetik.
Az ország példája jól mutatja, hogy miközben a kriptovaluták egyre népszerűbbé válnak, a szabályozási és fenntarthatósági kérdések megkerülhetetlenné válnak a digitális pénzügyi világban.
(Nyitókép: Kuala Lumpur, Malaysia. Image: Shutterstock)