Ritka szektorok 3.: A blokklánc fél egészség?
Kriptodeviza az egészségügyben? Sok szó esik manapság a fizetési megoldásokról, a metaverzumról, online játékokról, az NFT-kről, a mém-érmékről, a stabilérmékről, a DeFi-ről, a sport-fan-tokenekről… De vannak még további ígéretes kriptoszektorok, amelyekről kevesen tudnak.
Az egészségügy kriptodeviza– és blokklánc-alkalmazásai ellentmondásos témának látszik. Valamikor népszerű ötletnek számított, de mára elhalványult, megkopott az erre irányuló figyelem. Valószínűleg ezt jelzi az is, hogy nagyon alacsony az egészségügyi krptodeviza-szektor kapitalizácója, a Coinmarketcap.com szerint csak 96 millió dollár, a Cryptoslate-nél pedig 168 millió.
A piac ugyanakkor órási, egyes adatok szerint 2020-ban az USA a nemzeti jövedelme (GDP) 20 százalékát is az egészségügyre költötte el. Elvileg egy sor felhasználási lehetőség adódik s ebben a szektorban, bár keveredik a blokklánc és a kriptodevizák szerepe.
Mért lennének jók az egészségügyi kriptodevizák?
1. Ellátási láncok
A gyógyszerek nyomon követése azért fontos, mert a világszerte forgalomban lévő gyógyszerek mintegy 30 százaléka is hamis lehet, ami becslések szerint évente akár egymillió ember halálát is okozhatja. A gyógyszerek tanúsítványait a gátlástalan eladók könnyen meghamisíthatják.
A blokkláncra mentett információkat viszont nem lehet megváltoztatni vagy törölni, ami hatalmas előnye a hagyományos adatbázisokkal szemben, ahol még a változtatás ténye is elrejthető.
2. A betegek adatai
Jelenleg az orvosi nyilvántartásokat többnyire a kórházak, klinikák adatbázisaiban tárolják. (EHR-ek – electronic health record – formájában.) A felhasználóknak nincs ráhatásuk, hogy mi történik az orvosi kartonjakkal. Így az adataik átkerülhetnek harmadik félhez, vagy elveszhetnek egy rendszerhiba vagy az egészségügyi intézmények átszervezése következtében.
Ám ha minden információ a blokkláncon lenne, készíthető olyan alkalmazás, amely lehetővé teszi, hogy a beteg hozzáférést biztosítson az adataihoz az orvosai vagy a kutatószervezetek számára. A beteg kezében maradhat, hogy harmadik fél hozzáférjen-e az adataihoz, átláthatóvá válna számára, hogy ki és hogyan használja fel azokat.
3. Egészségbiztosítások a blokkláncon
A biztosítási ügyekben az embereknek általában hosszas bürokratikus procedúrát kell végigcsinálniuk, és hosszú ideig kell várniuk, hogy megkapják a kifizetést. Ha az információkat a blokkláncon tárolnák, akkor a folyamatok nagy része automatizálható lenne. Amint az adatok felkerülnek a blokkláncra, egy okosszerződés ellenőrzi, hogy minden feltétel teljesül-e, és lehetővé teszi a kifizetést. Ha pedig nincs elég információ, akkor további helyzetfelmérést kér.
Kapcsolódó cikk: Ritka szektorok 1.: A biztosítás bombaüzlet lehet
Az első három egészségügyi kriptodeviza
Medibloc (MED)
A statisztikák szerint a legnagyobb kapitalizációjú jelenleg a Mediblock koreai projekt MED tokenje.
Blokklánc-technológiával támogatott egészségügyi megoldásai az orvosi adatok előállításából, kezeléséből és felhasználásából eredő problémák széles körét hivatottak megoldani – írják magukról.
Humanscape (HUM)
A Humanscape is koreai, és többféle egészségügyi információs szolgáltatást készített.
- A Clinical Trials Korea platformon a betegek “könnyedén kereshetnek a betegségükkel kapcsolatos klinikai vizsgálatokról szóló információkat”. Ez új kezelési lehetőségeket kínál a számukra, összekapcsolja a betegeket és a gyógyszergyárakat, kutatóintézeteket. (Kísérletinyúl-adatbázis? – a szerk.)
- A Rarenote a ritka és gyógyíthatatlan betegségekre vonatkozó, világszerte elérhető kezelések fejlesztési státuszával és a folyamatban lévő klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információkat nyújt.
- A Momitalk Korea terhességi és szülői alkalmazás, több mint 500 ezer felhasználóval rendelkezik. (Ultrahangos videóalbum-szolgáltatás, betegtájékoztatás, terhesgondozási tesztek, orvosi szakemberek által áttekintve.)
A HUM token fehér könyvében (white paper) még azt írták, hogy az érmével lehet fizetni majd a szolgáltatásokért, és az érmét tőzsdéken lehet megvásárolni. Erről azonban a vállalkozás főoldala nem ír semmit.
Solve (SOLVE)
A listán a harmadik cég arra törekszik, hogy az egészségügyben visszaadja az adatok tulajdonjogát a felhasználóknak. A hagyományos egészségügyi azonosító rendszerek széttöredezettek, nem elég biztonságosak és kizárólagosak. A tokenizálás ezzel szemben lehetővé teszi az anonimitást.
A Solve.Care székhelye Kijevben, Ukrajnában található. Irodáink vannak az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Észtországban, Dél-Koreában és Indiában is – írják.
A weboldalukon azonban jelenleg egyes szolgáltatások nem működnek.
Mért nem nagyobb a siker?
Az említett három projekt tokenje 77-83 százalékkal esett az utóbbi egy évben. Megfigyelők szerint az egészségügyi kriptós alkalmazások egy részénél az lehet a probléma, hogy nem kell feltétlenül specializálódni hozzá. Az ellátási láncok nyomon követésére szolgáló kriptók helyett például más, átalánosabb megoldás is követni tudja a gyógyszereket. (Például a Vechain /VET/, amelyről a dolgok internete kapcsán írtunk.) Fizetésre sem csak egy adott egészségügyi kriptót lehet felhasználni, sőt.
Egy másik probléma lehet, hogy az egészségügy szabályozása nagyon bürokratikus és országonként erősen változik, még akár az Európai Unión belül is.
Miért figyeljünk a ritkaságokra?
Vannak olyan befektetési stratégiák, ahol az uralkodó trendet követik a befektetők, másutt azonban elfelejtett vagy még fel sem fedezett, alulértékelt gyöngyszemeket keresnek. Nem árt tehát figyelni ezekre is, mert kifizetődhet. Ahogy például 2021 őszén a metaverzum-tokenek mentek az egekbe a Facebook-Meta arculatváltás nyomán.
Kapcsolódó cikkeink:
Ritka szektorok 1.: A biztosítás bombaüzlet lehet
Ritka szektorok 2.: IoT – magukat megtankoló autók és gépesített pénzügyek
Nagytakarításba kezdett a Bitfinex, közel 100 kereskedési párt vezet ki
Címlapkép forrása: Pixabay.com
Angol nyelvű források:
Does Cryptocurrency Have a Future in Healthcare?
3 Ways How Blockchain Will Change Healthcare
Blockchain in Healthcare 17 Examples to Know 2022