Rendkívüli repülési tilalmat hirdettek Irán felett az éjszakai órákban
Egyiptom nemrégiben egy ritka és különösen specifikus NOTAM (Notice to Air Missions) figyelmeztetést adott ki, amelyben arra utasítja az összes légitársaságát, hogy csütörtök éjszaka három órán keresztül kerüljék el az iráni légteret. Az Egyesült Királyság és számos más ország is hasonló figyelmeztetéseket adott ki.
Az egyiptomi figyelmeztetés részletei
Az egyiptomi NOTAM figyelmeztetés szerint minden egyiptomi légitársaságnak el kell kerülnie Teherán légterét. „Egyetlen repülési terv sem lesz elfogadva, amely érinti ezt a területet” – áll a közleményben. A figyelmeztetés 01:00 és 04:00 (GMT) között érvényes. Vajon ma este lesz az iráni válaszcsapás?
A NOTAM figyelmeztetések szerepe
A NOTAM-ok a repülőgép pilótáit a repülési útvonalak mentén fellépő potenciális veszélyekre figyelmeztetik, és nemzetközileg elismertek a légiközlekedési hatóságok között.
Reuters jelentés
A Reuters is beszámolt a NOTAM figyelmeztetésről, egyiptomi kormányzati forrásokra hivatkozva. Ezek szerint Kairót az iráni hatóságok értesítették arról, hogy a légitársaságok kerüljék az iráni légteret éjszakai „katonai gyakorlatok” miatt. Az idézet szerint: „Az iráni hatóságok jelentése alapján minden polgári repülési társaságnak kerülni kell az iráni légteret” – nyilatkozta egy névtelen hivatalnok.
A légitársaságok válasza
Számos légitársaság módosítja menetrendjét, hogy elkerüljék az iráni és libanoni légteret, miközben több járatot is törölnek Izraelbe és Libanonba, mivel sokan attól tartanak, hogy a Hamász és a Hezbollah vezető tagjainak meggyilkolása után szélesebb körű konfliktus alakulhat ki.
OPSGROUP és további elemzések
Az OPSGROUP nevű repülési kockázatfigyelő szervezet szerint „egy ilyen NOTAM Egyiptom részéről nagyon szokatlan.” A szervezet továbbá megjegyezte: „Lehetséges, hogy ez az iráni válasz Izraelre, ami komoly légiközlekedési zavarokat okozhat – bár más okok is állhatnak a háttérben.”
Irán szerdai sürgős ülése és az OIC nyilatkozata
Irán szerdán sürgős ülést hívott össze az 57 tagú Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) számára, amely a szaúd-arábiai Dzsiddában zajlott. Az OIC nyilatkozata szerint a Hamász vezetője, Ismail Haniyeh július 31-i meggyilkolása iráni területen növeli egy szélesebb háború kockázatát. Az OIC elnöke így nyilatkozott: „Ez a borzalmas tett csak tovább fokozza a meglévő feszültségeket, és szélesebb konfliktushoz vezethet, amely az egész régiót érintheti.” Hozzátette, hogy Haniyeh meggyilkolása „nem fogja elfojtani a palesztin ügyet, hanem inkább felerősíti azt, hangsúlyozva a palesztin nép igazságosságának és emberi jogainak sürgető szükségességét.”