Rendkívüli állapot Kanadában, a rendőrség lefoglalta a tüntetőknek adott adományokat

Egyre durvább a helyzet Kanadában, ahol már több mint egy hete tüntetnek a kamionosok a koronavírus oltási kötelezettség és korlátozó intézkedések ellen. Ottawa polgármestere rendkívüli állapotot hirdetett, a rendőrség lefoglalta a tüntetőknek adott adományokat. 

„A megszállás nyolcadik napján vagyunk. Városunk ostrom alatt áll. Amit látunk, az nagyobb, mint Ottawa városának problémája. Ez egy országos lázadás. Ez őrület. Konkrét tervre van szükségünk, hogy véget vessünk ennek” – mondta Diane Deans, Ottawa város tanácsának tagja egy közel kétórás online vita elején.

Peter Sloly ottawai rendőrfőnök egyetértett az asszony helyzetleírásával, mondván, hogy a helyi rendfenntartó erők „soha nem voltak hivatottak arra, hogy egy ostromlott várossal foglalkozzanak”, és elítélte, hogy nem állt rendelkezésre elegendő erőforrás – és jogi felhatalmazás – a tüntetés feloszlatására.

Egy ponton Deans azon tűnődött, hogy a városnak van-e jogi alapja arra, hogy törvénytelen gyülekezést, majd zavargást hirdessen, majd tömeges letartóztatásokat hajtson végre, ahelyett, hogy egyszerre csak egy-egy személyt verne bilincsbe és vonna büntetőeljárás alá.

„Olyan sok ember van odakint, akik egy szélesebb körű… zűrzavaros cselekményben vesznek részt, hogy képesnek kell lennünk arra, hogy az egészet ellenőrzésünk alá vonjuk” – tette hozzá. „Nem engedhetjük, hogy ez a fajta terrorizmus folytatódjon a közösségünkben”.

A miniszterelnök Justin Trudeau szavaival élve a városvezetés a tiltakozó kamionosokat és az őket támogatókat szimplán terroristáknak nevezte.

Rendkívüli állapotot hirdettek

Ottawa polgármestere, Jim Watson eközben rendkívüli állapotot hirdetett. Rövid közleményében a város azt írta, hogy a döntés „a folyamatos tüntetések által a lakosok biztonságára és védelmére jelentett komoly veszélyt és fenyegetést tükrözi, és rávilágít arra, hogy szükség van más joghatóságok és kormányzati szintek támogatására.

A tüntetés szervezői szerint a demonstrációjuk békés, mely a szövetségi kormány azon előírása ellen indult, hogy a határon átnyúló tehergépkocsi-vezetőknek be kell oltaniuk magukat. Azóta viszont egy nagyszabású mozgalommá nőtte ki magát, amelyhez Kanada-szerte csatlakoztak a különböző COVID-19-kötelezettségek és korlátozások ellen tiltakozók. A járműkonvojok január 29-én érkeztek Ottawába, és sokan a városban maradtak, teherautók és más járművek parkoltak le a belvárosban. Sok tüntető azt mondja, hogy addig maradnak, amíg a korlátozásokat fel nem oldják.

A Parlament Hill környékén egész nap dudálás hangjai hallatszanak, amire egyes lakosok panaszkodnak.

Benjamin Dichter, a tüntetés szervezője szerint a dudálás miatt elégedetlen embereknek fel kellene venniük a kapcsolatot Justin Trudeau miniszterelnökkel, és kérni, hogy törölje el a COVID-19 korlátozásokat.

„Mindenkitől, aki bosszús, elnézést kérünk. Kérem, hívják fel Justin Trudeau hivatalát, hogy oldják fel ezeket a rendelkezéseket, és már itt sem vagyunk” – jelentette ki Dichter egy február 6-i ottawai sajtótájékoztatón.

A miniszterelnök lapít

Trudeau viszont nem kíván a tüntetőkkel találkozni és egyezkedni. Nemrég azt nyilatkozta, hogy covidos, ezért elvonult a nyilvánosság elől. Sokan ugyanakkor úgy vélik, hogy nem is az, hanem csak így próbálja menteni az írháját a feldühödött tüntetők elől.

Tom Quiggin, aki a szervezőknek „hírszerzéssel” segít, elmondta, hogy Kanada-szerte sokan vesztették el munkájukat, otthonukat és vállalkozásukat a COVID-19 korlátozások miatt, és nekik is vannak sérelmeik, ezért tiltakoznak a nemzet fővárosában.

„Ne feledjük, hogy Ottawa nagy része kormányzati köztisztviselő. Egyetlen fizetésük sem maradt el. Béremelést kaptak, néhányan közülük elmaradt fizetést kaptak, a legtöbbjük otthonról dolgozik. Néhányan közülük, akik nem tudnak otthonról dolgozni, egyszerűen nem csinálnak semmit, és mégis kapják a fizetésüket” – mondta Quiggin a sajtótájékoztatón.

„Szóval igen, sajnálatos, hogy rosszul érzik magukat a dudálások miatt és a fennakadások miatt, de az ország többi részének is fáj.”

Daniel Bulford, a rendőrség volt tisztje az oltási rendelkezés miatt kilépett a testületből, és most a tiltakozás szervezőinek segít. Azt mondta, hogy a gyermekei már nem akarnak hokizni, mert a család oltási kérdésekben foglalt álláspontja miatt kiközösítik őket.

A rendőrség fenyegetőzik

A rendőrség megkezdte a tüntetőknek felajánlott üzemanyag lefoglalását. Elmondása szerint több embert is letartóztattak, miután közleményben azt írták, hogy bilincs kerül azokra, akik a COVID-19 korlátozásokkal szemben tiltakozókat próbálják ellátni üzemanyaggal és élelemmel.

A hatóság azt is közölte, hogy több járművet és üzemanyagtartályt foglalt le.

„Azok az emberek, akik élelmiszert, vizet, benzint vagy más ellátmányt visznek a békésen tiltakozó kamionosoknak, nem szegnek meg semmilyen törvényt. Nincs alapja ennek a rendőrségi fenyegetésnek” – mondta Nicholas Wansbutter, a JCCF ügyvédje közleményében.

„Egy szabad és demokratikus társadalomban, ahol a jogállamiság uralkodik, az állampolgárok szabadon társulhatnak egymással, beleértve az áruk és ajándékok adását és elfogadását is. Nincs olyan törvény, amely lehetővé tenné az ottawai rendőrség számára, hogy letartóztasson embereket azért, mert üzemanyagot vagy élelmiszert adnak egy másik kanadainak.”

A tüntetés szervezői azt mondják, hogy hajlandóak tárgyalni a kormánnyal, de eddig egyetlen kormányképviselő sem vette fel velük a kapcsolatot.

„Az első dolog, amit tenniük kell, hogy felhívnak minket. … Itt ülünk, várunk a telefon mellett”. – mondta Benjamin Dichter tüntetésszervező egy február 6-i sajtótájékoztatón, az a fránya telefon azonban nem akar megcsörrenni.