Rémálom a luxusnyaralásból: így kerülhet rád bilincs, ha Hawaiira mész

Charlotte Pohl és Maria Lepere, két fiatal német utazó úgy indult világ körüli útjára, hogy Hawaii lett volna a nagy álmuk megvalósulása. Az álomból azonban pillanatok alatt rémálom lett. A szigetekről érkezésük után bilincsben, megalázó körülmények között egy amerikai deportáló központba vitték őket.
Egy történet, amely figyelmeztetés lehet minden nemzetközi utazó számára.
Mi történt?
A 19 éves Charlotte és a 18 éves Maria Új-Zélandról érkeztek Honoluluba, azzal a céllal, hogy öt hetet töltenek Hawaii szigetein. Majd ezután tovább szerettek volna utazni Kaliforniába és Costa Ricára. A probléma ott kezdődött, hogy nem volt előre lefoglalt szállásuk az egész ott-tartózkodásuk idejére, és az utazási terveik is elég lazának tűntek. Ami azért annyire nem furcsa, ha belegondolunk két fiatalról van szó, akik rugalmasan szerették volna kihasználni a vakációra szánt idejüket.
Hiába volt érvényes ESTA engedélyük, az amerikai határőrök – a CBP (Customs and Border Protection) emberei – azt gyanították, hogy a lányok esetleg feketén akarnak dolgozni a szigeten. Az USA szabályai szerint az ESTA nem garantálja a belépést, csak arra jogosít, hogy az utazó beléphessen az ország egyik határállomására, ahol a végső döntést a határőr hozza meg.
Megrázó letartóztatás és börtönélmény
A két lányt órákon át faggatták a repülőtéren, majd bilincsbe verve elszállították őket egy deportálási központba. Ott teljes testátvilágításon és motozáson estek át, zöld rabruhát kaptak, majd egy cellába kerültek olyan emberek mellé, akik komoly bűncselekményekkel voltak vádolva.
Charlotte és Maria később elmondták, hogy vékony, penészes matracokon kellett aludniuk, egy alig működő WC-t használhattak csak. Sőt arra is figyelmeztették őket, hogy kerüljék a romlott ételeket. Másnap reggel ismét bilincsbe verve vitték vissza őket a reptérre. Innen Japánba deportálták őket – így legalább teljesítették saját kérésüket, hogy ne kelljen visszarepülniük Új-Zélandra.
Egyre nagyobb a bizalmatlanság az amerikai határokon
Nem csak az amerikai hatóságok szigorúbbak. A közelmúlt eseményei nyomán egyre több európai utazó is aggódik az USA-ba történő beutazás miatt. A német külügyminisztérium már külön figyelmeztet a honlapján, hogy az ESTA nem egy belépési engedély, és az amerikai határőrök bármikor megtagadhatják a beutazást.
Az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio a feszültséget igyekezett csillapítani egy, sokak szerint vitatható kijelentéssel:
„Ha nem jöttök ide Hamasz-tüntetésre, vagy nem akartok zavargásokat kelteni, akkor nincs mitől tartanotok.”
Ez azonban inkább olajat öntött a tűzre.
A történet kísértetiesen hasonlít arra a sztorira, ami a napokban bejárta a magyar sajtót is. A 26 éves Gábort szintén az amerikai határról fordították vissza, mert a határőrök szerint illegálisan akart volna dolgozni az Egyesült Államokban. Pedig erről állítólag szó sem volt.
Mit tanulhatunk az esetből?
Az ügy legnagyobb tanulsága, hogy az USA-ba történő utazás előtt alaposan fel kell készülni. Nem elég az ESTA és egy laza terv – a határőrök részletes kérdéseire konkrét válaszokat kell tudni adni.
Amit érdemes előre előkészíteni:
- Az összes szállás foglalási igazolása a tartózkodás idejére,
- Vissza- vagy továbbutazási repülőjegy,
- Bizonyíték a megfelelő anyagi fedezetről (pl. bankszámlaegyenleg),
- Világos utazási terv.
A spontán, hátizsákos turizmus – ami például Új-Zélandon vagy Thaiföldön teljesen természetes – az USA-ban könnyen gyanút kelthet.
Bár a legtöbb utazó gond nélkül bejut az Egyesült Államokba, ezek az eseteknek figyelmeztető jelként kell szolgálniuk a jövő utazói számára. Az USA-ba való belépés sokkal inkább egy hivatalos eljárás, mint egy egyszerű turistaút.
Charlotte és Maria története végül valóban felejthetetlenné tette számukra Hawaiit – de nem úgy, ahogy azt eredetileg elképzelték.