Rekordot dönt 2021-ben a szén iránti kereslet, megtorpanni látszik a globális zöldpolitika

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legújabb adatai szerint a feketekőszénből származó villamosenergia-ellátás 2022-re rekordszintűre fog emelkedni.

Az IEA „Coal 2021” címmel érkezett jelentése szerint a szénből származó villamosenergia-termelés az idén 9 százalékkal, minden idők legmagasabb szintjére emelkedett. A fellendülés a zöldpolitika és a kevésbé logikus döntések – például az olaj- és gáztüzelésű erőművek leállítása, valamint a fosszilis tüzelőanyagok leszerelésére irányuló projektek közepette következett be, ami egyébként – ironikus módon – világszerte energiaválságot eredményez.

Az emelkedés hátterében az idei villámgyors gazdasági fellendülés áll, amely rohamos ütemben növelte a villamosenergia iránti keresletet, az alacsony szén-dioxid-kibocsátású megújuló forrásokon alapuló energiaellátás pedig nem tudott lépést tartani vele” – írja az IEA. Mindezen felül a földgáz árának drámai emelkedése is arra kényszerítette az erőműveket, hogy egyre nagyobb arányban váltsanak feketekőszénre. A szén iránti általános kereslet az idén újabb rekordot döntve, várhatóan további 6 százalékkal fog nőni, 2022-re pedig elképzelhető egy újabb rekordév.

Nehéz a zölddé válás

Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója szerint az emelkedés „aggasztó jele annak, hogy a világ megtorpant a nettó nulla kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítéseiben.” A szervezet szerint az új rekordét Kína tehető felelőssé, ami a globális széntüzelésű energiatermelés felét adja. Várhatóan Kína szerepe e téren tovább fog emelkedni, további évi 9 százalékos emelkedést prognosztizálnak.

„A nettó nulla kibocsátás elérésére tett ígéreteknek nagyon erős hatással kellene lenniük a szénre, mint energiahordozóra – mindez ugyanakkor nem látszik a rövid távú előrejelzésünkben, ami a törekvések és a cselekvés közötti jelentős szakadékot tükrözi” – jelentette ki Keisuke Sadamori, az IEA energiabiztonságért felelős igazgatója.

Az irónia az egészben, hogy a világunk már most is egy fosszilis tüzelőanyagokban szegény energiainfrastruktúrára épül, ám ugyanakkor a zöldenergiára való átállás ebben az évtizedben megvalósíthatatlannak látszik. Becslések szerint az átállás mintegy 100 – 150 billió dollárjába kerülne a világ országainak.