Ömlik a pénz az európai védelmi szektorba
A 2018 óta bekövetkezett ötszörös növekedést követően az európai védelmi technológiákba történő kockázati tőkebefektetések 2024-ben rekordot érhetnek el. Az sem kizárható, hogy eléri az összeg az 1 milliárd dollárt. Legalábbis erről ír a befektetőket segítő Dealroom elemzése. Eszerint Európa most a befektetési hullám középpontjában áll, mivel a kormányok a nemzetbiztonság megerősítése érdekében a védelmi technológiai ágazat elé fordulnak. Hosszú évtizedek óta először van háború megint Európában, így mindenkinek sürgőssé vált a nemzetbiztonság és a védelem fejlesztése. Ebben a növekedésben a startupok kritikus szerepet játszanak, agilitásuknak, gyorsaságuknak és szakértelmüknek köszönhetően.
A védelmi szektorba ömlik a befektetői pénz
A jelentés szerint az elmúlt három évben a védelmi technológiával foglalkozó startupok 3 milliárd dollárnyi kockázati tőkét gyűjtöttek be. Ez azt jelenti, hogy az ágazat jelenleg a teljes európai kockázatitőke-finanszírozás 1,8%-át teszi ki. Ez az arány tehát 2022 óta több mint megháromszorozódott. Németország, az Egyesült Királyság és Franciaország vezeti a befektetések listáját, a teljes finanszírozás 87%-át ők kapták meg. Konkrétan a három ország 2018 óta együttesen 2,2 milliárd dollárt gyűjtött befektetésként. Az elmúlt hat évben csak Németországban a befektetések meghaladták az Egyesült Királyság, az északi országok, Hollandia és Svájc befektetéseit együttvéve. Az európai városok közül München vonzotta a legtöbb tőkét, részben a Helsing 2024-es 487 millió dolláros tőkebevonásának köszönhetően. Bristol és Párizs követi őket, mint a következő nagy befektetési központok. Bristol mellett további öt brit helyszín is bekerült az első tízbe, köztük London (4.), Reading (5.), Oxford (6.), Leeds (8.) és Cambridge (9.).
A jelentés szerint az európai védelmi technológiai startupokba történő kockázatitőke-befektetések 25%-kal meghaladják a NATO-csoporton belüli befektetések növekedését. A tőke növekvő áramlása azonban minden tagországban megfigyelhető, az USA azonban vezető pozícióban van. Összességében a kockázati tőkebefektetések a NATO-országok között 2018 óta négyszeresére nőttek. A szövetség most 5,9 milliárd dollárral zárja a 2024-es évet. Jelenleg 370 kockázatitőke-támogatású startup van a NATO-országokban, amelyek együttes vállalati értéke 161 milliárd dollár.