Brutálisan nő a török védelmi költségvetés

Törökország 2025-ben minden eddiginél többet tervez költeni a védelemre és biztonságra, amit a kormány legújabb költségvetési javaslata is alátámaszt. A növekedés jelentős, 17,5%-kal haladja meg az előző év szintjét, ami a növekvő regionális feszültségekkel és katonai kihívásokkal van összefüggésben.

Rekordmagas védelmi kiadások

Cevdet Yilmaz török alelnök csütörtökön ismertette a részleteket, amelyek alapján Törökország 913,9 milliárd török lírát (26,8 milliárd dollárt) fordít majd védelmi kiadásokra. Ebből 165 milliárd lírát a Védelmi Ipar Támogatási Alapra szánnak, amely a védelmi ipar fejlődését segíti elő. Ezen túlmenően 694,5 milliárd lírát különítenek el belbiztonsági feladatokra, amelyek a belügyminisztérium, a rendőrség, a nemzeti hírszerző ügynökség és más biztonsági szervek költségeit fedezik.

A régió katonai kihívásai és Erdogan politikája

Törökország az utóbbi években folyamatosan növelte védelmi kiadásait, különösen mióta Recep Tayyip Erdogan 2003-ban hatalomra került. Az ország komoly beruházásokat eszközölt a helyi fegyvergyártásba, beleértve a drónokat, ballisztikus rakétákat, hadihajókat és harckocsiprojekteket. Törökország jelenleg is katonai műveleteket folytat Szíriában és Irakban, továbbá állandó katonai bázisokat működtet Líbiában, Szomáliában és Katarban.

Kapcsolódó: Törökország csatlakozna a BRICS-hez a globális befolyás növelése érdekében

A közel-keleti feszültségek hatása

A régióban tapasztalható katonai feszültségek szintén jelentős szerepet játszanak a költségvetés növekedésében. Hakan Fidan török külügyminiszter kijelentette, hogy Törökországnak fel kell készülnie egy esetleges Izrael-Irán közötti háborúra, ezért minden lehetséges intézkedést meg kell hozniuk. Az ország emellett a rakétatámadásokra is felkészül egy új, „acélkupola” rendszer kiépítésével, amely a légvédelmet és a drónok elleni védekezést hivatott erősíteni.

Új finanszírozási lehetőségek

A kormány egy új adónemet is javasolt, amely szerint a 100 000 líra (2920 dollár) feletti hitelkerettel rendelkező lakosok évente 750 lírát (22 dollár) fizetnének a védelmi projektek támogatására. Az ötlet azonban heves kritikát váltott ki, és az alkotmányellenesség vádjával visszavonták.

A védelmi ipar jövője

Mehmet Simsek török pénzügyminiszter elmondta, hogy több mint 1000 védelmi projekt van folyamatban, köztük a fejlett légvédelmi rendszerek és az 5. generációs vadászgépek fejlesztése. A miniszter szerint ezek mind magas technológiai színvonalat képviselnek, és hosszú távon jelentős költségekkel járnak.