Rekordközeli magasságokban a Bitcoin hashrátája, mi lesz most az árfolyammal?

A Bitcoin hálózatának számítási teljesítménye egy rövid visszaesés után újra emelkedni látszik. A hashráta értéke meghaladta a 836 EH/s értéket, ezzel megközelítve a protokoll mindenkori történelmi csúcsát.
Bár a bányászok eredményei javultak, számos hosszú távú kihívással kell szembenézniük. A cikkben a következőkről olvashatsz:
- Rekord közelében a Bitcoin hálózati teljesítménye
- Mi fog történni a Bitcoinnal?
- Szűk árrés jut a Bitcoin bányászoknak
- Egyre nagyobb kihívás előtt állnak a bányászok
- Az Egyesült Államok és Kína adja a globális hashráta 95%-át
Rekord közelében a Bitcoin hálózati teljesítménye
A Bitcoin hashrátája, ami a azt jelzi, hogy a bányászok másodperenként hány számítási műveletet (hash) tudnak elvégezni, az elmúlt öt napban 40 exahash/s (EH/s) értékkel bővült, és elérte a 836 EH/s értéket. Mindeközben a Bitcoin árfolyama 5%-kal emelkedett az elmúlt hét során, miközben a számítási teljesítményből származó becsült napi bevétel és a hashár is enyhe növekedést mutat.
A Hashráta index becslései szerint a hétnapos mozgóátlag a múlt héten 800 Eh/s alá esett, de szombattól ismét a küszöb fölé emelkedett. Az eddigi legmagasabb, 850 EH/s-es értéket február elején érték el, majd a hónap végére 750-re csökkent. Március közepén újra 840-re emelkedett, de egy visszaesést követően ismét 800 alá esett.
Lényegében a december közepén elért 800-as érték óta nem történt jelentős emelkedés, de a piaci körülmények jelentősen változtak. Ami azért lehet meglepő, mivel a Bitcoin az elmúlt hónapok 100 ezres árfolyamáról egészen 83 ezer dollárig esett vissza.
Mi fog történni a Bitcoinnal?
Ahogy az adatokból látszik, a Bitcoin hashrátája és a token ára között szoros kapcsolat van. Bár a kapcsolat ténye egyértelmű, annak részletei és ok-okozati összefüggései nem egyértelműek, és gyakran vita tárgyát képezik.
A token árának emelkedésével a bányászat alapvetően jövedelmezőbbé válik, ami arra ösztönzi a bányászokat, hogy több növeljék a műveleteiket, ami a hashráta emelkedéséhez vezet. Eközben az erősebb hashráta erősíti a hálózatot, ami biztonságosabb környezetet teremt, és szintén hozzájárulhat az árfolyam emelkedéséhez.
Trump november eleji választási győzelme után a Bitcoin ára 70 ezerről gyorsan 100 ezer dollárra emelkedett, ami megnövelte a BTC-bányászat jövedelmezőségét, így a bányászok növelték számítási teljesítményüket. Igy novembertől december közepéig a hashráta hétnapos mozgóátlaga 700-ról 800 EH/s-re emelkedett, azóta pedig enyhe ingadozással lényegében „stagnál”.
Fontos megjegyezni, hogy a korreláció nem feltétlenül jelent ok-okozati összefüggést, és a két tényező nem feltétlenül reagál azonnal egymásra. A piacot számos olyan tényező alakítja, mint a politikai események, a kereslet, a szabályozási fejlemények és a technológiai fejlődés. A hashrátára szintén dinamikus tényezők hatnak, az energiaköltségtől kezdve a hardvertechnológiákon és a bányászati nehézség változásáig.
Szűk árrés jut a Bitcoin bányászoknak
Az előző héthez képest, március 24-i hétre a BTC-bányászok eredményei is javultak. Míg a múlt heti petahash napi becsült értéke 46 dollár volt, az érték szerdára elérte az 50 dollárt. A fellendülés szerény megkönnyebbülést jelentett a bányászok számára, akik március első három hetében szűkebb árréssel szembesültek.
Ezzel párhuzamosan a tranzakciós díjak is emelkedtek, de ez továbbra is elhanyagolható szerepet játszik (1-2%) a bányászok teljes bevételének megoszlásában. A jelenlegi 31 satoshi/bájt árfolyamon egy magas prioritású átutalás ára kedden akár a 3,83 dollárt is elérhette, míg a prioritás nélküli ár 0,25 dollár körül mozgott. Ezek az értékek mára jelentősen csökkentek, ahogy az alábbi ábrán is látszik.
Egyre nagyobb kihívás előtt állnak a bányászok
A hashár azt tükrözi, hogy a bányászok mennyi bevételt termelnek a számítási teljesítményükből. Ezt befolyásolja a Bitcoin ára, a blokkjutalmak, a tranzakciós díjak és a hálózati nehézség.
Míg a stabil hashár megnyugtatónak tűnhet, a bányászokra minden oldalról egyre nagyobb nyomás nehezedik: növekvő költségek, csökkenő jutalmak és a rendkívül szoros globális versenykörnyezet.
A 2024. áprilisi Bitcoin-felezés a blokkjutalmakat 6,25 BTC-ről 3,125 BTC-re csökkentette, ami a szűkösség fenntartása mellett a bányászok bevételeit egyik napról a másikra a felére csökkentette. A felezést követően az árfolyamnövekedés egy időre megtorpant, a tranzakciós díjak pedig mélypontra süllyedtek. Ezáltal a régi gépekkel való bányászás lényegében nullszaldóssá vált, ha nem állt rendelkezésre szuperolcsó energia.
A másik nehézség a bányászgépekhez szükséges olcsó energia biztosítása. Az energiaköltségek alapvetően meghatározzák a jövedelmezőséget. Az olcsó energia maximalizálja a hozamot, míg az ellenkezője olyan költségekhez vezet, ami akár a műveletek leállítására is kényszerítheti a bányászokat.
Az Egyesült Államok és Kína adja a globális hashráta 95%-át
A hashráta megoszlása is érdekes kérdést jelent. A dominancia és a bányászati kapacitás eloszlása földrajzilag egyenlőtlen és egy-egy országban koncentrálódik. Ezen belül is a számítási teljesítmény jelentős részét néhány nagy bányászati társaság adja, de a szabályozási bizonytalanság miatt minden gyorsan változhat.
A 2024-es adatok szerint a Bitcoin hálózati teljesítményének 40%-át az Egyesült Államok adja. A Foundry USA és a MARA Pool pedig a kibányászott blokkok 38,5%-át. 2024 szeptemberében egy érdekes adat is felbukkant, ugyanis kiderült, hogy a 2021 óta érvényben lévő tilalom ellenére Kína fedi le a globális hashráta 55%-át. Érdekesség, hogy Csehország a 4. helyen szerepelt a listán.