Titokzatos objektumok a Naprendszer peremén – válasz az élet eredetére?

A Naprendszer peremén keringő transzneptuniai objektumok vizsgálata segíthet megválaszolni az élet eredetével kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.
Rejtélyes objektumok a Naprendszer peremén: kulcs az élet eredetéhez?
A kutatók a James Webb űrteleszkópot használva a Naprendszer szélén található titokzatos objektumokat vizsgálják. A transzneptuniai objektumok (TNO-k) a Naprendszer több mint négymilliárd évvel ezelőtti kialakulásának maradványai, ezért vizsgálatuk lehetőséget teremt a tudósok számára, hogy betekintést nyerjenek a Föld és a többi bolygó kialakulása előtti állapotokba.
A publikált tanulmány mögött álló tudósok úgy vélik, hogy e titokzatos objektumok kialakulásával és kémiai összetételével kapcsolatos eredményeik segíthetnek megérteni az emberiség egyik legnagyobb rejtélyét: honnan származik az élet?
Miért olyan különlegesek ezek az objektumok?
A kutatókat több tényező is lenyűgözi a transzneptuniai objektumokkal kapcsolatban. Ezek az objektumok a Naprendszer korai időszakában, a peremen helyezkedtek el. Vizsgálatuk révén bepillantást nyerhetünk abba, milyen kémiai folyamatok játszottak szerepet a bolygók, így a Föld kialakulásában.
A tudósok számos lehetséges mechanizmust felvetettek a földi élet kialakulásának okaiként, azonban eddig egy tanulmány sem ért el áttörő sikert. Egyesek szerint az élet földönkívüli eredetű, mások szerint egy villámlás vagy a vírusokkal folytatott harc felelős az első életért, míg többen – köztük Charles Darwin is – a foszfátokban gazdag tavakhoz kötik ennek kialakulását. Láthatjuk tehát, hogy számos elmélet született, de az élet eredete továbbra is megoldatlan rejtély marad.
A tudomány és a technológia fejlődése hozhatja el a megoldást?
A tudomány és a technológia rohamos fejlődése forradalmasítja az űrkutatást, lehetővé téve a Naprendszer és az emberi élet eredetének mélyebb megértését. A James Webb és a hozzá hasonló fejlett űrteleszkópokkal a kutatók minden eddiginél részletesebben vizsgálhatják az objektumokat, ami új és jelentős felfedezéseket tesz lehetővé.
Érdekelhet: Hihetetlen felfedezés: mégsem vagyunk egyedül az univerzumban?
Érdekesség, hogy az üstökösökön és a távoli TNO-kon metanolt (a legegyszerűbb telített alkoholt) is találtak, ami azt jelentheti, hogy ez a primitív összetevő akár a Naprendszer korai időszaka óta létezik. Pinilla Alonso, a Közép-Floridai Egyetem Fizika Tanszékének kutatóprofesszora szerint a metanol a napsugárzás hatására átalakul, így kémiai időkapszulaként szolgálhat.
A vizsgálatok megmutatták, hogy a Naphoz közelebbi objektumoknál a felszíni metanol mennyisége megfogyatkozott, és az objektum felszíne alatt nagyobb volt a tartalék. Ezzel szemben a Naptól legtávolabbi TNO-k összességében gyengébb metanol jelenlétet mutattak.
„A legjobban az izgatott, amikor rájöttem, hogy ezek a különbségek a metanol viselkedéséhez kapcsolódnak – ez egy olyan kulcsfontosságú összetevő, amelyet a földi megfigyelések alapján sokáig nem lehetett felfedezni”
– magyarázta Pinilla-Alonso.
A metanol és az élet kapcsolata
A kutatóknak, amennyiben idegen tárgyakra vagy technológiákra nem bukkannak, nem marad más, mint a kémiai vegyületek, anyagok, jelenségek vizsgálata. Ezért a Naprendszer kialakulása során lezajlott kémiai folyamatok vannak a tanulmányok középpontjában. A feltételezések szerint az ilyen változások (mint a metanol reakciói) teremthették meg az élet alapjait.
„A tudományos jelentőségén túl a metanol keresése a Naprendszerben a kíváncsiságot is táplálja, és új generációkat inspirál a kozmosz felfedezésére és az űrben zajló kémiai fejlődés megértésére”
– mondta Rosario Brunetto, az Université Paris-Saclay csillagásza és a kutatás vezetője.
A legújabb felfedezés nemcsak a TNO-król alkotott ismereteket formálja át, hanem más távoli objektumok és aszteroidák megfigyeléseinek értelmezését és a további kutatások irányát is.
Kapcsolódó: Óriási mérföldkő a csillagászatban: Oxigént találtak a legtávolabbi galaxisban