Rég nem látott esés a részvénypiacon: minden, amit a Trump-vámokról tudni kell

Ahogy telik az idő, egyre ritkábbak azok a napok, amikor a részvénypiac a kriptovalutákhoz hasonló volatilitást szenvednek el. Bár valószínűleg az 1987 októberi napot, amikor a Dow Jones Ipari Átlag 22%-os esést szenvedett el, soha nem fogjuk viszont látni, a COVID-19 járvány óta is láthattunk 5-10%-os vérfürdőket – elég csak a japán carry trade-botrányra, vagy az elmúlt években kirobbanó háborúkra gondolni.

A vártnál súlyosabb Trump-vámoknak köszönhetően most az amerikai technológiai részvények szenvednek. A csütörtöki kereskedési napon a Magnificient 7 részvények közül az Apple, az Amazon és a Meta is 9% körüli esést szenvedett el.

A vámok veszélyeztetik a technológiai szektort

Szerda este Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, széleskörű vámokat jelentett be többek között Kínára, az Európai Unióra, Izraelre, Indiára, Tajvanra, Ausztráliára és Dél-Koreára is. A kereskedelmi háború eszkalálódása következtében azonban érdemes arra is figyelni, hogy míg a republikánus elnök az amerikai gazdaságot kívánja védeni, az ország nagyvállalatainak jelentős része a világ többi táján is óriási nyereséget termel.

A vezető amerikai részvényindexek közül az S&P 500 -4,8%-os, a Nasdaq 100 -5,4%-os, a Dow Jones pedig -4%-os napot zárt. Az esés hátterében az áll, hogy többek között a Meta és az Amazon egyre inkább a kínai ügyfelektől és hirdetőktől függenek. Brian Wieser, veterán reklámelemző szerint például csak a Facebook tulajdonosának nagyjából 10 milliárd dollárnyi bevétele származik az Amerikán kívüli hirdetésekből – ennek jelentős része pedig Kínából.

A világ vezető e-kereskedelmi vállalata, az Amazon, is retteghet a Kínát érintő vámoktól. A vállalat ugyanis a kínai értékesítésből szerzi bevételének majdnem felét. Az Amazon hirdetési ökoszisztémája a világ minden táján potenciális vásárlókat és eladókat köt össze, most azonban ezt a bevételi csatorna fenyegetés alatt áll.

A reklámelemzők szerint a közösségi médiában és a kiskereskedelmi médiában tevékenykedő vállalatok óriási veszélyben vannak. Ide tartoznak még a ruházati cikkekkel és háztartási cikkekkel kereskedő vállalatok, ahol a kínai eladók óriási szereppel bírnak. A szakemberek szerint a vámtarifák sokkhullámot indíthatnak el a digitális térben, mivel számos kínai és vietnámi termék csökkenti a kiadásokat a magasabb árképzés mellett.

Fenyegető vámok és gazdasági bizonytalanság

Nemcsak a technológiai óriások vannak azonban veszélyben. A legújabb vám-csomag bejelentését követően többek között a Disney, a Warner Bros. és a Netflix részvényei is jelentős, 5-8%-os veszteséget szenvedtek el. Ennek hátterében az állhat, hogy a kereskedelmi háború következtében a gazdaság gyengülhet, a fogyasztói kiadások pedig a szórakoztatóiparban is visszahúzódhatnak, mivel úgymond luxusnak számíthatnak ezen kiadások.

A Disney vidámparkjai és élményüzletei mellett a streaming-üzletág a növekedés ellenére zsugorodhat össze villámgyorsan, ha a lakosság elkezdi megérezni a vámokat saját pénztárcáján. Bár a Netflix nem függ a fizikai árucikkektől, növekedése Európában jelentősen visszaeshet a megtorló tarifáknak köszönhetően. A Bernstein elemzői szerint az európai válaszintézkedések sérthetik a vezető streaming-platform domináns pozícióját a kontinensen.

A tarifák körüli bizonytalanság következtében érdemes arra is kitérni, hogy mi a helyzet a TikTok-kal. Az elmúlt években drasztikus növekedést mutató közösségi médiaplatform betiltása bár folyamatos beszédtéma az Egyesült Államokban, mégis a legnagyobb iparági szereplők kívánják megvásárolni azt. Többek között Trumpnak ez is lehet a célja, hogy értékesítésre bírja a kínai vállalatot.