Recesszióba kerülhet a német gazdaság, Trump győzelme sem kedvez Európa motorjának
A német gazdaság helyzete az idei évben sem volt derűs, de a 2025-ös kilátások mintha még rosszabb képet festenének.
Az eurózóna legnagyobb gazdaságának, amely egykor Európa motorja volt, ma stagnálással és egyre súlyosbodó kihívásokkal kell szembenéznie. Az exportorientált országot egyszerre fenyegetik belső és külső problémák, miközben a februári választások közeledtével a politikai bizonytalanság is nő.
A potenciális kereskedelmi háború és az autóipar válsága a legnagyobb baj
Németország 2024-ben gyakorlatilag padlóra került – a gazdasági növekedés lényegében nulla volt. Most újabb problémák tornyosulnak előtte: egy lehetséges kereskedelmi háború mind az Egyesült Államokkal, mind Kínával. Ez különösen aggasztó egy olyan gazdaság számára, amely nagyrészt az autóiparra épül – egy olyan szektorra, amely már így is komoly strukturális problémákkal küzd.
Nem ez azonban az egyetlen terület, ahol problémák adódnak. Az orosz-ukrán háború miatt az energiaárak lassan, de biztosan ismét emelkedni kezdenek, és a német választások közeledtével a fiskális politika alakulása is bizonytalan.
Európa motorja megbicsaklik
Bár Németország nem az egész eurózóna, a gazdasága még mindig a blokk GDP-jének csaknem 30%-át adja. Ha a német gazdaság tovább gyengül, az az egész régióra hatással lehet. Az Európai Központi Bank (EKB) továbbra is figyeli, hogy a jelenlegi „lassú és fokozatos” monetáris politikája elegendő lesz-e, vagy drasztikusabb lépésekre lesz szükség.
Borús jelentést tett közzé a Bundesbank
A német központi bank, a Bundesbank a héten különösen borús képet festett. Jelentésében „mélyreható strukturális kihívásokról” írnak, amelyek a vállalatok bevételeinek két éve tartó folyamatos csökkenéséhez vezettek. A jelentés arra is figyelmeztetett, hogy a magas kamatlábak további terheket rónak a vállalatokra, növelve a csődök kockázatát.
A csődök száma 2024 első felében 25%-kal nőtt az előző évhez képest, és a Bundesbank szerint 2025-ben még több vállalat eshet el. Bár a német gazdaság a pandémia és az energiaválság hatásait eddig viszonylag jól kezelte, a refinanszírozási költségek emelkedése újabb nehézségeket hozhat.
Az EKB már reagált
A Bundesbank elemzése némi optimizmust is sugall: a vállalkozások többsége stabil alapokon áll, és képes lehet ellenállni az emelkedő hitelköltségeknek. Azonban a bank arra figyelmeztetett, hogy ha a globális gazdasági környezet tovább romlik, a csődök száma is megugorhat.
Az EKB már reagált a gazdasági nyomásra: az év közepétől három alkalommal csökkentette az kamatlábakat, és újabb csökkentésre lehet számítani. Mindez azonban nem elég ahhoz, hogy teljes mértékben ellensúlyozza a globális bizonytalanságokat, különösen akkor, ha az Egyesült Államok Donald Trump vezetésével ténylegesen megvalósítja a már sokat emlegetett agresszív védővámokat.
Miért különösen sebezhető Németország?
Az exportorientált Németországot különösen érzékenyen érintené egy globális kereskedelmi háború. A védővámok közvetlenül sújtanák a német árukat, csökkentenék a kínai keresletet, és még jobban kiéleznék az EU és Kína közötti autóipari vitákat. Philip Lane, az EKB vezető közgazdásza szerint a kereskedelmi fragmentáció „jelentős” veszteségeket okozna a globális gazdasági teljesítményben, bár az inflációs hatás idővel mérséklődne.
Befektetői optimizmus és politikai bizonytalanság
Mindezen kihívások ellenére a befektetők nem vesztették el teljesen a hitüket. Németország blue-chip indexe, a DAX, 2024-ben 15%-ot emelkedett, és bár az utóbbi hetekben csökkent, továbbra is erős maradt. A szakértők szerint az euró gyengülése, a kamatlábak csökkenése és a háztartások viszonylagos stabilitása segíthet a gazdasági fellendülésben. Ugyanakkor a februári választásokig tartó politikai bizonytalanság akadályozhatja a hosszú távú tervezést.
Recesszió vagy stabilizáció?
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2025-re mindössze 0,8%-os növekedést jósol Németországnak, ami a leggyengébb a G7 országok között. Ha az Egyesült Államok valóban megvalósítja a vámterveit, Németország ismét recesszió közelébe kerülhet, ami az EKB-t további kamatcsökkentésekre kényszerítheti.
Mi vár Németországra?
A német gazdaság előtt álló kihívások összetettek, és gyors megoldások aligha várhatók. Az ország gazdasági modelljének megerősítése, szerkezeti reformok végrehajtása, és az új kormány stabilizáló intézkedései kulcsfontosságúak lesznek a válság leküzdésében. Egy dolog biztos: Németország jövője nemcsak saját, hanem egész Európa gazdaságára is mély hatást gyakorol majd.