Mit reagáltak a kriptotőzsdék vezetői az orosz gazdasági szankciókra?
Ahogy a nyugat-európai országok és Amerika egyre jobban szigorítja az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciókat, úgy egyre több aggodalom merült fel azzal kapcsolatban, hogy ez hogyan hat majd a kriptopénzpiacra.
Oroszországot nagyrészt elvágták a SWIFT nemzetközi fizetési rendszertől, és az Egyesült Államok és más nyugati nemzetek vállalkozásainak pedig megtiltották, hogy bármilyen üzletet kössenek vagy tranzakciókat bonyolítsanak le az orosz bankokkal és az orosz nemzeti vagyonalapokkal.
Az elmúlt napokban a kriptotőzsdék vezetői is megszólaltak a szankciókkal kapcsolatban, és mérlegelték azok lehetséges hatásait. Changpeng Zhao, a Binance vezérigazgatója a Twitteren fejtette ki véleményét a témával kapcsolatban. Azt állította, hogy a legtöbb bank betartja a szankciós szabályokat, és a Binance is követik azokat.
A Binance, a Ripple és a Coinbase sem engedi a gazdasági szankciók megkerülését
Brad Garlinghouse, a Ripple vezérigazgatója is visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint Oroszország a gazdasági szankciók kijátszására használhatja a kriptovalutákat. A Twitteren a Ripple vezérigazgatója ismertette a kriptotőzsde létrehozásának eljárásait, kijelentve, hogy a globális kriptokereskedési platformok számos banki partnerre támaszkodnak. Így a kriptotőzsdék azt kockáztatják, hogy elveszítik engedélyüket, ha egy blokkolt ország vagy magánszemély megszegi a biztonsági intézkedéseket, hogy tranzakciókat hajtsanak végre ezeken a platformokon.
Garlinghouse elmondta, hogy a kriptotőzsdék már korábban is szigorú intézkedéseket vezettek be. Például olyanokat, amelyek megkövetelik az ügyfelektől a személyes hitelesítést és a pénzmosás elleni előírások betartását, hogy elkerüljék az ilyen nemkívánatos forgatókönyvek bekövetkezését.
Garlinghouse véleménye megegyezik Asheesh Birla, a Ripple operatív vezérigazgatója által elmondottakkal. Szerinte mivel a kriptotranzakciók egyre inkább nyomon követhetővé válnak a kormányok és a szoftverek által, Oroszország nem fogja tudni kihasználni azt arra, hogy megkerülje ezeket a pénzügyi korlátozásokat.
Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója is ezt az álláspontot képviseli. Ő úgy véli, hogy a kriptovaluták nem jelentenek lehetőséget a szankciók elkerülésére. Szerinte minden egyesült államokbeli cégnek be kell tartania a törvényt; mindegy, hogy „dollárral, kriptovalutával, ingatlanokkal” vagy bármilyen más típusú nem pénzügyi eszközzel foglalkoznak. A szankciós szabályokat Armstrong szerint minden vállalatra és magánszemélyre egyformán alkalmazzák.
A Coinbase vezérigazgatója azonban hangsúlyozta, hogy a Coinbase nem tiltja meg „preemptív módon” minden orosz felhasználónak a platform használatát. Ugyanis mindenkit megillet az alapvető pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés „hacsak a törvény mást nem mond„. Oroszország azonban még nem szerepel a Coinbase támogatott régiói között.
Korábban a Coinbase egyik képviselője azt is elmondta, hogy a vállalat elkötelezett a kiszabott szankciók betartása mellett, beleértve a „számlák és tranzakciók blokkolását, amelyek szankcionált személyeket vagy szervezeteket érinthetnek„. A tőzsde azoban megjegyezte, hogy nem fog „bíróságon kívüli” általános tilalmat bevezetni minden nem szankcióval érintett Coinbase tranzakcióra.