A multimilliárdos befektető szerint a globális monetáris rend az összeomlás szélén áll

Ray Dalio milliárdos szerint a globális monetáris rend az összeomlás szélén áll, ami a 2008-as válságnál is súlyosabb recessziót hozhat. A Trump-adminisztráció politikája és a globális tendenciák tovább növelik a kockázatokat, miközben a bitcoin árfolyama új katalizátort kaphat.

2008-nál is durvább válságra figyelmeztet a milliárdos

A legendás befektető, Ray Dalio szerint a világ „a globális monetáris rend összeomlásának szélén” áll, amit a Trump-kormányzat vámháborúja tovább gyorsíthat.

A COVID-19 pandémia óta az egész világ gazdasági és politikai kihívásokkal küzd. A szélsőséges csoportok erősödnek, a jelenlegi nyugati vezetésű világrendet egyre inkább fenyegeti a feltörekvő Kína, míg számos országban, köztük Ukrajnában és Izraelben is konfliktusok zajlanak.

A Trump által bevezetett, majd többségében 90 napra felfüggesztett vámok tovább mélyítették a globális kihívásokat. A kereskedelmi háború Kínával szemben a legkeményebb, az importra oda vissza emelik a vámokat, amelyek mértéke már a kínai termékekre elérheti a 145%-ot, válaszul kína 125%-ra emelte a díjakat.

A Bridgewater Associates fedezeti alap korábbi vezérigazgatója, Ray Dalio többször is hangoztatta az ebből következő veszélyeket, de mostani bejelentése sokakat megrémisztett. Az üzletember szerint a kereskedelmi feszültségek a deglobalizáció és a fenntarthatatlan kereskedelmi egyensúlytalanság szétzilálja a monetáris, politikai és nemzetközi világrendet.

„Egyre több ember ismeri fel, hogy bármi is történik a vámokkal, ezek a problémák nem fognak megszűnni, és hogy az USA-val való radikálisan csökkentett kölcsönös függőség olyan valóság, amelyre tervezni kell.”

Figyelmeztet Dalio hangsúlyozva az elhibázott vámháborúval járó hosszú távú következményeket.

Mindez visszafordíthatatlan károkat okoz, drasztikusan csökkenti a kölcsönös függőséget, ami legfőképp az USA és Kína esetében különösen veszélyes következményekkel járhat. A kereskedelmi kapcsolatok csökkentése alternatív utakhoz, tömbösödéshez, protekcionizmus vezethet. Ez mind a gazdaságot, mind a nemzetközi kapcsolatokat egy kockázatosabb, konfliktusosabb irányba terelheti.

Érdekelhet: Elkerülhetetlen a brutális AI-háború az USA és Kína között?

A Wall Street-i intézményeknek „egzisztenciális” fenyegetésre kell készülniük, mivel az Egyesült Államok egy olyan krízis és recesszió felé tart, amely akár a 2008-as világgazdasági válságnál is rosszabb lehet.

A Bitcoin lehet a legjobb választás?

A globális kihívásokat, a polarizációt és a vámháborút látva mindenki a stabil és megbízható alternatívák felé kacsingat. A jelenlegi rendszerszintű veszélyt és a dollár pozíciójának gyengülését látva Dalio többször hivatkozott az arany mellett a Bitcoinra, míg a BlackRock kriptopénzekért felelős vezetője szerint a válság  „nagy katalizátorként” szolgálhat a bitcoin árfolyamának.

A figyelmeztetést és a veszélyekben rejlő lehetőséget a kriptoipar nagyjai is felismerték. Jeff Park, a Bitwise stratégiákért felelős vezetője és más szakértők is egyetértettek Dalio legutóbbi, dedollarizáció gyorsulásáról szóló megjegyzéseivel, miközben hangsúlyozták a kriptovaluták által nyújtotta előnyöket.

A Bitcoin számos előnnyel bír a hagyományos valutákhoz képest. Decentralizált, így nem függ központi bankoktól. Készlete a fedezetlen és folyamatosan nyomtatott valutákkal szemben véges, valamint mentes az inflációtól és politikai beavatkozásoktól. Maga a blokklánc technológia átláthatóságot és biztonságot garantál, a volatilitás ellenére pedig hosszú távú értéktartást biztosít.