Justin Sun után a Binance is rágalmazási pert nyert Kínában

Sokszor éri bírálat a szabályozókat vagy éppen a különféle sajtóorgánumokat a kriptós platformok bírálata tekintetében. Néha viszont a centralizált platformoknak sem tetszenek dolgok és visszatámadnak. Nemrég a Binance nyert egy rágalmazási perben a Bloomberg Businessweek ellen, amely 2022-ben egy olyan írást hozott le, aminek a címe az volt, hogy „Changpeng Zhao Ponzi csalása”. A megjelenés után gyorsan megváltoztatták a címet „A rejtélyes Changpeng Zhao-ra”. De ez már nem számított sem a Binance-nek, sem a kínai bíróságnak.

A Binance nyert a rágalmazási perében – a kérdés, hogy mi a szólásszabadság és a rágalmazás között a határvonal?

A szóban forgó cikk arról írt, hogyan működik a Binance marketingje, rámutatva, hogy CZ és társai a kiskereskedőket mémcoinok vásárlására buzdították. Arról is írtak, hogy a Binance hogyan járult hozzá ahhoz, hogy a befektetők Terra/Luna bedőlésével veszítsenek, beszámoltak egy titkos sanghaji irodáról. És végül írtak arról is, hogy a Binance-nél egyáltalán nem voltak megfelelőségi csapatok. A csavar a történetben, hogy ezen állításokat azóta már rengeteg más portál és sajtóorgánum is hangoztatta, akik ellen nem indult per. Persze ez az érme egyik oldala, a Binance mindig is cáfolta ezeket a vádakat és sokan sok helyen minősítették egyszerű koholmánynak a Bloomberg Businessweek munkáját. A kínai bírósági győzelem eredményeként a Bloombergnek pénzt kell adományoznia speciális igényű gyermekeket támogató alapítványok számára. Ez egyébként nem egyedi per Kínában. Néhány hete például Justin Sun jelentette be, hogy egy kínai portál ellen nyert pert egy írás miatt.

Akkor a weboldalnak 69 dollár kártérítést kellett fizetnie a kriptomilliárdosnak. Alapvetően az ilyen ügyek ellenére rengeteg, Sunt vagy éppen Binance-t bíráló írás kering az interneten. És a hatóságok támadásairól ne is beszéljünk. Viszont a rágalmazási perek győzelmei segíthetnek gátat szabni az ész nélküli kritikának és bírálatnak. Másrészt pedig eszközt adnak a platformok, személyek kezébe, hogy védekezni tudjanak a támadásokkal szemben. Azért azt is vegyük észre, hogy főleg Kínából jönnek ilyen hírek. Európában és az Egyesült Államokban a szólásszabadságra egészen más jellegű törvények vonatkoznak és így egy ilyen pereskedés sem lenne ennyire egyszerű.