PwC Magyarország: a koronavírus hatására megugrott a kriptovaluták iránti kereslet
A korszerű pénzügyi szolgáltatásoknak, a kikapcsolódás új formáinak és a gyorsan alkalmazkodni képes vállalatoknak kedvezett leginkább a koronavírus – derült ki a PricewaterhouseCoopers magyarországi részlegének MTI-hez szerdán eljuttatott jelentéséből.
A négy nagy könyvvizsgáló cég egyike egy új társadalmi rend kialakulásáról ír. Mint mondják, a távolságtartás kényszere a különféle digitális támogató folyamatok kiépítését segítették elő. Hozzátették, miszerint az egymásra utaltság miatt a hálózati biztonság megteremtésének kérdése is egyre égetőbbé vált.
Sokat fejlődött az online életünk
A piacon megfigyelhető átalakulások közül kiemelték a kiberbiztonsági szolgáltatók és a digitális pénzügyi szolgáltatások (fintech) felértékelődését.
A jelentésben a pénzügyi tanácsadó cég szakértői arra is felhívják a figyelmet, hogy a befektetők egyre inkább az új típusú termékeket keresik. Ennél a pontnál külön kiemelik a kriptovalutákat.
A PwC által készített tanulmányban így fogalmaznak:
Egyes országokban – elsősorban az instabil és kihívásokkal teli gazdaságokban – a kriptovaluták iránti kereslet a COVID-19 járványhelyzet közepette szignifikánsan megnövekedett. A Bitcoin peer-to-peer kereskedési volumene Latin-Amerika több országában az elmúlt hetekben tetőzött, és minden idők új csúcsát érte el.
Ezenfelül egyre népszerűbbek lettek az online hitelkérelmek és számlanyitások. A tőzsdei applikációk felhasználóbázisa is jelentősen gyarapodott.
A sportolási és utazási lehetőségek beszűkülése a videojátékok, online szerencsejátékok és oktatási alkalmazások piacának kedvezett a leginkább.
Mindez odáig vezetett, hogy a Microsoft Teams felhasználóinak a száma márciusban 32 millióval emelkedett, a Zoom-részvények árfolyama pedig 108 dollárról 250 dollárra nőtt március és június között. Szintén ennek tudják be az olyan új szereplők fókuszba kerülését is, mint a kínai TikTok.
Kiemelték a rugalmas beszállítói kapcsolatok, és az egyszerű, helyi ellátási láncok jelentőségét. A közlemény szerint, akik ezek birtokában gyorsan alkalmazkodnak, jobban elérve ezáltal fogyasztóikat a kialakult helyzetben, azok nagyobb eséllyel élik túl a változásokat.
„A vírus az ellátási láncokat is érzékenyen érintette, a lezáruló határok és a szigorúbbá váló biztonsági előírások megnehezítették a pontos árumozgásokat és többletköltségekhez – vagy soha meg nem érkező szállítmányokhoz – vezettek.”
– mondja Osztovits Ádám, a PwC közép- és kelet-európai régiójának stratégiai igazgatója.
Vizsgáljuk bár a történéseket pénzügyi, kiberbiztonsági avagy logisztikai szempontból – az a helyzet, hogy a blokklánc mind a három aspektusból megoldást képes nyújtani. Ezt a tényt remélhetőleg a világ országainak és a különféle vállalkozások vezetői is hamarosan felismerik.
Kiemelt kép: Facebook.
Kapcsolódó:
- Szájonára! Dobbantott a PwC igazgatója és csatlakozott egy bitcoin váltóhoz
- A PwC programja fintech és blokklánc cégeknek szakmai támogatást és kapcsolati hálót
- A PwC szerint 1,4 milliárd dollárnyi blokklánc befektetés történt csak az idén