Putyin újabb lépést tett a digitális rubel felé

Valószínűleg nem nagyon éri el sokak ingerküszöbét a hír, amely nemrég futott körbe az orosz médiában. Eszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a törvényt, amivel az orosz digitális rubel bekerült az ország adótörvényeinek hatálya alá. A Telesputnik által lehozott hír szerint mostantól az adótörvény már tartalmazza a digitális rubel számla definícióját. Sőt, a digitális rubelekhez köthető tranzakciók adózását is rendezi.

A digitális rubel nem egészen a kriptovaluták decentralizációját hozza el az oroszok számára

Az Oroszországra a „Nyugat” által kivetett szankciók elleni küzdelmek jegyében az oroszok nagyon tolják előre a digitális rubel koncepcióját. A legtöbb szakértő szerint a fő céljuk a szankciók és pénzügyi korlátozások kikerülése a segítségével. Putyin még idén júliusban írta alá a digitális rubelről szóló törvényt. Eközben pedig az orosz központi bank tovább folytatja a 2020-ban megkezdett munkát digitális rubel, azaz az orosz központi bank által kibocsátott digitális valuta (CBDC) létrehozásán. A most elfogadott törvény már egy olyan állapotra vonatkozik, amikor a digitális pénzt használja is a társadalom.

Lehetővé teszi például, hogy a CBDC-t lefoglalják a hatóságok, ha egyéb eszközökkel tartozását a polgár nem tudja rendezni. Emellett a hatóság felfüggesztheti a tranzakciókat is a digitális számlán, ha valamilyen tartozás nem kerül rendezésre. A digitális rubeles platform üzemeltetőjének pedig számos adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő. De a legfontosabb kérdés még mindig válasz nélkül maradt. Az orosz központi bank nem olyan régen azt közölte, hogy az állampolgárok és a cégek valamikor 2025-ben kezdhetik el használni a rubelt. Első körben biztosan csak önkéntes alapon, de ne legyenek kétségeink, hogy ez meg fog majd változni. Hiszen a CBDC alapkoncepciója nem a pénzügyi szabadságról, hanem a teljes kontrollról szól.