Putyin nukleáris fenyegetésére reagálva a gyógyszertárak kifogynak kálium-jodid készleteikből

Miután Putyin a múlt héten készenlétbe helyezte nukleáris erőit, a „jodid tabletták” kifejezésre vonatkozó amerikai Google-keresések 2011 óta, a fukusimai atomkatasztrófa kitörése óta a legmagasabb szintre emelkedtek. A gyógyszertárak világszerte fogynak ki a kálium-jodid tabletta és oldat készleteikből.

A csernobili harcok után az oroszok újra a radioaktivitással játszadoznak. Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke elrendelte a nukleáris erők készenlétbe helyezését, ami sokakat megrémített a világban. Az elnök tettére reagálva rengetegen pánikszerűen keresik, hol lehet kálium-jodidot vásárolni nukleáris háború esetére.

A roham oka, hogy a kálium-jodid segíthet megakadályozni, hogy a radioaktív jód felszívódjon a pajzsmirigybe. Ezzel megvédi a mirigyet a sugárzás okozta károsodástól egy nukleáris incidens során.

Az Egyesült Államokhoz és a NATO-hoz hasonlóan Oroszország is több ezer nukleáris robbanófejjel rendelkezik, és nukleáris támadóerőt tart fenn. Mivel az orosz betörések nem mutatják a lassulás jeleit, Putyin szombaton bejelentette, hogy hadat üzen minden olyan országnak, amely repüléstilalmi övezetet vezet be Ukrajnára.

Egy csütörtök esti jelentés arról szólt, hogy Oroszország bombázta Európa legnagyobb atomerőművét, és megrongált egy reaktort. Azóta ezek az állítások hamisnak bizonyultak. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség megerősítette, hogy a délnyugat-ukrajnai Energodarban lévő Zaporozsjei Atomerőműben egy oktatási és kiképzési épület kivételével egyetlen reaktor sem sérült meg. A hír mégis aggodalmat keltett Moszkva hadviselésével kapcsolatban, ami nemzetközi riadalmat keltett.

Mindenki jód-tablettát akar

A nukleáris fenyegetés hallatára az emberek Közép-Európában elkezdtek pánikszerűen gyűjtögetni. A Brussels Times beszámolója szerint 30 000 lakos özönlött a gyógyszertárakba az inváziót követő ingyenes kálium-jodid tabletta beszerzésére. A bulgáriai gyógyszertárak már kifogytak a készletből.

„Az elmúlt hat napban a bolgár gyógyszertárak annyi [jódot] adtak el, mint amennyit egy év alatt szoktak. Újabb mennyiségeket rendeltünk, de attól tartok, hogy nem sokáig fognak kitartani” – mondta Nikolay Kostov, a Gyógyszertárak Szövetségének elnöke a Reuters szerint.

Azt ajánljuk, hogy mindenki őrizze meg hidegvérét és ne kezdje újra a pandémiai felhalmozási hullámot. Az atomerőművek környezetében folyamatosan ellenőrzik a sugárzást. Ha felmerül a sugár-fertőzés veszélye, akkor a közegészségügyi hatóságok elrendelik a jód-tabletta szedését, a mért értéknek megfelelő adagban, mennyiségben, és a szükséges ideig. Ez azért fontos, mert a jód felesleges mennyiségben történő szedése mérgezést okozhat.